Étude sur l'affect d'«amour» et son rapport avec la conception de la liberté dans la philosophie de Spinoza
Spinoza felsefesinde 'Sevgi' duygusunun ve özgürlük anlayışıyla ilişkisinin incelemesi
  1. Tez No: 869786
  2. Yazar: NİL SELİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE GAYE ÇANKAYA EKSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Spinoza, ana eseri Etika boyunca okuyucularına özgürlük kavramının yer aldığı determinist bir sistemin vurgusunu yapar. Böylesi bir determinist sistemde insan hürlüğünün ihtimali ise özellikle soru işareti olarak belirir. Nitekim, Etika'nın ilerleyen bölümleri incelendiğinde, insan hürlüğünün tanımı bir süreç olarak insanın ruhundaki upuygun fikirlerin zincirlenişleri, Aklın rehberliğinde erdemli eylemlerin gerçekleştirilmesi gibi aşamalardan geçerek Tanrı'ya karşı duyulan zihinsel sevgiye ulaşır. Ancak sevginin insan hürlüğü konusunda oynadığı rol, ilk başta Tanrı'ya karşı duyulan bu sevgiden ibaret görünse de bundan çok daha elzemdir. Zira, sevgi tecrübesi Etika'nın farklı bölümlerinde, insan hürlüğünden çok daha önce sahneye çıkar. Bu nedenle, bu tezin konusunu Spinoza felsefesinde sevgi anlayışının ve bu sevginin insan hürlüğü ile ilişkisinin detaylı bir okuması olarak sunuyoruz. Tezimizde, Spinoza eserlerinde sevgi duygusunun farklı görünümlerini ve rollerini insan hürlüğü yolunda bilgi türlerinin gelişimiyle ilişkilendirerek, çok yönlü bir sevgi anlayışı okumasını hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Spinoza introduces a determinist system in his principal work entitled as the Ethics where the concept of freedom remains present from the very first part to the very end. In such determinist system arises the particular question of the possibility of a human freedom. If we observe the following parts of the Ethics, we see that the human freedom is defined by the enchainment of the adequate ideas in mind and consequently by the practice of virtuous actions that bring humans to an intellectual love of God. But the role that love plays in human freedom seems more important for that it doesn't appear for the first time in this type of love and doesn't limit itself to such intellectual love of God. Since the experience of love appears way before the appearance of human freedom in different parts of the Ethics. For this reason, the object of this research will be a detailed reading concerning the conception of love in relation with human freedom in Spinoza's philosophy. This research will examine the different appearances of the affect of love in Spinoza's works in relation to the development of human minds knowledge towards the human freedom.