Çocukluk çağı aşılarının uygulanmasına kararsız olan gebelerde motivasyonel görüşme tekniğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the motivational interviewing technique in pregnant women who had vaccine hesitancy about the administration of childhood vaccines
- Tez No: 869801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, çocukluk çağı aşıları konusunda kararsızlık yaşayan gebelerde motivasyonel görüşme tekniğinin etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma kontrol gruplu müdahale çalışması olup, Temmuz 2022-Şubat 2024 tarihleri arasında Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışmamıza, Atatürk Şehir Hastanesine başvuran en az 28 hafta ve üzeri gebeliği bulunan 408 gebe katılmıştır. Çalışmaya katılan 69 gebe (%16,9) Çocukluk Çağı Aşıları Hakkında Ebeveynlerin Tutumları Ölçeği'ne göre kararsız bulunmuştur. Müdahale grubuna (n:25) 28. gebelik haftasından itibaren bir hafta ara ile 4 oturumdan oluşan motivasyonel görüşme tekniği uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Çalışmanın her iki grubuna da doğumdan iki ay sonra ölçek tekrar uygulanmış, bebeklerin aşı olma durumları sorgulanmıştır. Aşı kararsızlığı grup içi karşılaştırmalarda, Wilcoxon signed-rank testi;.gruplar arası karşılaştırmada, Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Müdahale grubunun Çocukluk Çağı Aşıları Hakkında Ebeveynlerin Tutumları Ölçeği'nden aldığı puan ortalaması müdahale öncesi 55,16±1,30; müdahale sonrası 21,96±2,66 bulunmuştur. Müdahale grubunun antenatal dönemde aldığı ölçek puan ortalaması ile müdahale sonrası aldığı ölçek puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the effect of the motivational interviewing technique on pregnant women who had vaccine hesitancy about the administration of childhood vaccines. An interventional study design with a control group was employed. The study was conducted at Balıkesir Atatürk City Hospital between July 2022 and February 2024. A total of 408 pregnant women with at least ≥28 weeks of gestation who presented to Atatürk City Hospital participated in our study. Sixty-nine pregnant women (16.9%) participating in the study were found to have vaccine hesitancy according to the Parents Attitudes About Childhood Vaccines. The motivational interviewing technique was applied four sessions per week from 28. weeks of gestation to the intervention group (n: 25). No intervention was applied to the control group. The scale was applied two months after birth to intervention group and the control group and the vaccination cases of babies were interrogated. Regarding the intra-group vaccine hesitancy comparisons, Wilcoxon signed-rank test was employed to compare the Parents Attitudes About Childhood Vaccines score distributions of the intervention group and the control group). The Mann-Whitney U test was utilized to make the inter-group comparisons. The mean score of the intervention group on the Parents Attitudes About Childhood Vaccines was 55.16±1.30 before the intervention and 21.96±2.66 following it. A statistically significant difference was found between the mean scale scores of the intervention group obtained during the antenatal period and following the intervention (p0.05).