Kira uyuşmazlıklarında dava şartı arabuluculuk
Mediation as a case condition in lease disputes
- Tez No: 869804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kira uyuşmazlıklarında, 01.09.2023 tarihinden itibaren dava açmadan önce arabuluculuğa başvurulması zorunlu hale gelmiştir. Tez çalışmamızın amacı, arabuluculuk faaliyetinin genel bir çerçeveyle incelenmesi, nispeten yeni sayılan bu uygulama alanında ortaya çıkabilecek belirsizliklerin ve potansiyel sorunların analiz edilerek açıklığa kavuşturulması ve kira uyuşmazlıklarında yürütülecek arabuluculuk faaliyetine ilişkin özellik arz eden hususların incelenmesidir. Çalışmamızda, konuyla ilgili tartışmalı olan ve yargı kararlarıyla netlik kazanması beklenen hususlar ele alınarak yeni bir bakış açısı kazandırmak hedeflenmektedir. Bu doğrultuda“Kira Uyuşmazlıklarında Dava Şartı Arabuluculuk”konulu tezimiz 3 bölüm olarak hazırlanmıştır.“Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemi Olarak Arabuluculuk”başlıklı birinci bölümde arabuluculuk hakkında genel bilgiler verilmiştir.“Kira Sözleşmesinden Kaynaklanan Uyuşmazlıklarda Dava Şartı Arabuluculuk Usulü”başlıklı ikinci bölümde, tezimizin esas konusunu oluşturan kira uyuşmazlıklarıyla ilgili temel kavramlara değinilmiş ve arabuluculuk süreci irdelenmiştir.“Kira Uyuşmazlıklarında Dava Şartı Arabuluculuğun Uygulama Alanı”başlıklı üçüncü ve son bölümde ise arabuluculuğa elverişlilik ve arabuluculuğa konu olabilecek kira ilişkileri bağlamında arabuluculuğun konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In lease disputes, it has become mandatory to resort to mediation before filing a lawsuit as of 01.09.2023. The aim of our thesis is to examine the mediation activity within a general framework, to analyze and clarify the uncertainties and potential problems that may arise in this relatively new field of practice, and to examine the specific issues regarding the mediation activity to be carried out. In our study, we aim to gain a new perspective by addressing the controversial issues that are expected to be clarified by judicial decisions. In this regard, our thesis titled Mediation as a Condition for Litigation in Lease Disputes“ has been prepared in 3 chapters. In the first section titled ”Mediation as an Alternative Dispute Resolution Method“, general information about mediation is given. In the second chapter titled ”Litigation Condition Mediation Procedure in Disputes Arising from the Lease Agreement“, the basic concepts related to lease disputes, which constitute the main subject of our thesis, are mentioned and the mediation process is examined. In the third and last section titled ”Fitigation Condition in Lease Disputes, Field of Application of Mediation", the subject of mediation was examined in the context of suitability for mediation and lease relations that may be subject to mediation.