Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda özel dava şartı olarak arabuluculuk
Mediation as special case condition in rental disputes arising from contracts in residential and roofed workplace
- Tez No: 991048
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
7445 sayılı İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'na 01.09.2023 tarihinde yürürlüğe girmek üzere 18/B maddesi eklenmiştir. Bu maddeyle birlikte kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklar (ilamsız icra yoluyla tahliye hariç) dava şartı olarak arabuluculuk kapsamına alınmıştır. Barınma kişinin en temel ihtiyacıdır. Bu nedenle barınma ihtiyacını karşılamak için kira ilişkileri kurulmaktadır. Kira ilişkilerinden ve özellikle konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklar sıklıkla yaşanmaktadır. Bu uyuşmazlıkların çözümünde dava şartı olarak arabuluculuğun kapsamı, fonksiyonu, hukuk dünyasında yaratacağı durumlar oldukça önemlidir. Çünkü uyuşmazlıkların artışıyla birlikte mahkemelerin iş yoğunluğu ziyadesiyle artmış olup yargılamaya lüzum kalmadan, hukuk eğitimi almış arabulucuların tarafları ortak paydada buluşturarak uyuşmazlığı çözmesi hem tarafların hem yargı sisteminin menfaatine olacaktır. Bu tez çalışmasında konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda özel dava şartı olarak arabuluculuğun kapsamı, nasıl uygulanacağı, uygulanmasındaki muhtemel fayda ve zararlar gibi hususlar ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the Law No. 7445 on Amendments to the Enforcement and Bankruptcy Law and Certain Laws and the Law No. 6325 on Mediation in Civil Disputes, Article 18/B was added to come into effect as of 01.09.2023. With this article, disputes arising from rental agreements (except for eviction through uncontested enforcement) have been included in the scope of mandatory mediation as a condition for filing a lawsuit. Housing is one of the most fundamental needs of individuals, and rental agreements are established to meet this need. Disputes frequently arise from rental agreements, particularly residential and commercial lease agreements. It is crucial to evaluate the scope, functionality, and potential implications of mandatory mediation as a prerequisite for resolving such disputes in the legal field. Given the increasing caseload of courts, mediation, carried out by trained mediators, serves to resolve disputes without requiring judicial proceedings, thus benefiting both parties and the judicial system. This thesis examines the scope of mandatory mediation in disputes arising from residential and commercial lease agreements, its implementation, and the potential advantages and disadvantages of its application.