Sağlık çalışanlarında dönüşümcü liderlik, psikolojik sermaye ve iş yerindeki iyilik halinin görev perfomansı üzerindeki etkisi
The effect of transformational leadership, psychological capital and workplace well-being on task performance in healthcare professionals
- Tez No: 869805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Sağlık kuruluşlarının başarısı için en önemli faktör, sahip olduğu insan kaynağıdır. Sağlık kuruluşlarının insan kaynağını verimli ve etkili bir şekilde kullanabilmesi, iş yerinde beklenilen performans kriterlerine ve hedeflere ulaşabilmeyi kolaylaştırmaktadır. Sağlık kurumlarında görev performansının artması ise hızlı değişim ortamında yenilikleri yönetebilen çalışanlarla bire bir ilgilenen, yeni ve modern yönetim anlayışını merkeze alan yöneticilere bağlıdır. Ayrıca sağlık hizmetleri yoğun stres altında çalışılan, iş yükünün ağır olduğu ve çalışma saatlerinin uzayabildiği riskli çalışma ortamlarıdır. Psikososyal risklerin bulunduğu bir ortamda çalışan sağlık çalışanlarının başarısı için iş yerinde kendilerini iyi hissedebilmeleri gerekmekte ve buna özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı; sağlık çalışanlarında dönüşümcü liderliğin, psikolojik sermayenin, iş yerinde iyilik halinin görev performansı üzerindeki etkisini belirleyebilmektir. Araştırma, Türkiye'de Gaziantep ilinde 5 farklı hastanede görev yapan sağlık çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler 622 sağlık çalışanından gönüllülük esasına uygun olarak anket aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ölçüm modeli analizi, path (yol) analizi ve aracılık analizleri kullanılmıştır. Analizler SPSS 26 ve SmartPLS 4.0 programları yardımıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sağlık kurumlarında dönüşümcü liderlik yönetim stilinin bulunması çalışanlarda psikolojik sermaye ve iş yerinde iyilik halinin yükselmesine neden olduğu ve böylelikle de görev performansında artışın sağlandığı yönde oluşudur.
Özet (Çeviri)
The most important factor for the success of healthcare institutions is their human resources. The ability of healthcare institutions to use human resources efficiently and effectively makes it easier to achieve the expected performance criteria and targets in the workplace. Increasing job performance in healthcare institutions depends on managers who deal directly with employees who can manage innovations in a fast-changing environment and who focus on the new and modern management approach. In addition, health services are risky working environments where people work under intense stress, workloads are heavy and working hours can be extended. For the success of healthcare professionals working in an environment with psychosocial risks, they need to feel good at work and care must be taken to do so. The purpose of this research; To determine the effects of transformational leadership, psychological capital, and well-being at work on task performance in healthcare professionals. The research was conducted on healthcare professionals working in 5 different hospitals in Gaziantep province of Turkey. Data were collected from 622 healthcare professionals via a survey on a voluntary basis. Descriptive statistics, measurement model analysis, path analysis and mediation analyzes were used to analyze the data. Analyzes were made with the help of SPSS 26 and SmartPLS 4.0 programs. According to the results of the research, the presence of a transformational leadership management style in healthcare institutions leads to an increase in employees' psychological capital and well-being at work, and thus an increase in task performance.