Atrial fibrilasyonu olan hastalarda ön hipofiz hormon düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anterior pituitary hormone levels in patients with atrial fibrillation
  1. Tez No: 869832
  2. Yazar: REYHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BEYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF), en sık görülen kardiyak aritmi olup genel populasyonun %1- 2'sinde görülmektedir. Yaş, hipertansiyon, kalp yetersizliği, romatizmal kalp hastalığı, hipertrofik kardiyomyopati, mitral valv prolapsusu ve tirotoksikoz AF için risk faktörleridir. Hastalarda iskemik inme riski 5 kat artmıştır. Hipofiz bezi infarktı, Sheehan sendromu ve hipofizer apopleksi ön hipofiz bezi yetersizliğinin vasküler bozuklukları arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, aşikar inme kliniği olmayan AF tanılı hastalarda, ön hipofiz hormonlarında yetersizlik gelişip gelişmediğinin araştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışmaya 50-85 yaş arasında kronik A veya paroksismal AF tanısı konulan 65 hasta ile ritm bozukluğu olmayan 65 sağlıklı kontrol grubu alındı. AF tanısı EKG veya 24 saatlik ritm holter ile konuldu. Hasta ve kontrol grubunda serum insülin, C-peptid, TSH, serbest T3, T4, ACTH, kortizol, total testosteron, estradiol, FSH, LH, SHBG, prolaktin, ve HbA1c değerlendirildi. Verilerin normal dağılım analizi Kolmogorov Smirnov ile yapıldı. Normal dağılan veriler Student-t test, normal dağılmayan veriler Mann-Whitney U testi, kategorik değişkenler için Kikare testi ve korelasyon analizleri Pearson, Spearman ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Atrial fibrillation (AF) is the most common cardiac arrhythmia and is seen in 1-2% of the general population. Age, hypertension, heart failure, rheumatic heart disease, hypertrophic cardiomyopathy, mitral valve prolapse and thyrotoxicosis are risk factors for AF. The risk of ischemic stroke in patients with AF increases 5-fold. Pituitary gland infarction, Sheehan syndrome and pituitary apoplexy are among the vascular disorders of anterior pituitary gland insufficiency. The aim of this study is to investigate whether insufficiency in anterior pituitary hormones develops in patients diagnosed with AF without overt stroke clinic. Methods: 65 patients between the ages of 50-85 diagnosed with chronic AF or paroxysmal AF and 65 healthy control groups without any arrhythmia were included in this study. AF was diagnosed by ECG or 24-hour rhythm holter. Serum insulin, C-peptide, TSH, free T3, T4, ACTH, cortisol, total testosterone, estradiol, FSH, LH, SHBG, prolactin, and HbA1c were evaluated in the patient and control groups. Normal distribution analysis of the data was performed with Kolmogorov Smirnov. Student-t test was used for normally distributed data, Mann-Whitney U test was used for non-normally distributed data, Chi-square test was used for categorical variables, and correlation analyzes were performed with Pearson and Spearman.