Holstein süt ineklerinde ketoprofen'in kolostrum kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of ketoprofen on colostrum quality in holstein dairy cows
- Tez No: 869831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESİH KOCAMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Süt ineklerinde doğumdan sonra nonsteroid antienflamatuar ilaç (NSAİİ) uygulamalarının etkisini inceleyen birçok çalışma yer alır. Bu çalışmalar; NSAİİ uygulamasının metabolizma hastalıkları, retensiyo sekundinarum, mastitis, metritis gibi doğum sonrası hastalıklara etkisini incelemiştir. Aynı zamanda laktasyondaki süt verimleri de değerlendirilmiştir. Kullanılan NSAİİ ilacın etken maddesine göre incelenen sonuçlarda değişiklik gözlenmiş veya hiçbir fark olmamıştır. Doğum sonrası NSAİİ'lerin kolostrum kalitesine de bir etkisi olabileceği düşünülmektedir. Kolostrum kalitesini etkileyen birçok faktör bulunur. Strese maruz kalmak bu faktörlerden birisidir. Süt ineklerinde doğuma bağlı şekillenen ağrılı durumlar (güç doğumlar, düvelerde meme ödemlerinin ağrısı gibi) strese neden olabilir. Stres, kuru madde tüketimini ve memeye giden kan akımını azaltır. Bu durum da kolostrum kalitesini etkileyebilir. Ağrıyı azaltarak ve annenin refahını olumlu yönde etkileyerek daha kaliteli kolostrum elde edilebilir. Bu çalışmada düve ve ineklerde doğumdan sonra ketoprofen uygulamasının kolostrum kalitesine bir etkisinin olup olmadığı sonucuna ulaşmak amaçlandı. Çalışma için toplam 48 sağlıklı Holstein ırkı hayvan (2-7 yaşında) seçildi. Kontrol grubunda 12 düve ve 12 inek, uygulama grubunda 12 düve ve 12 inek olmak üzere dört gruba ayrıldı. Uygulama grubuna doğumdan sonraki ilk 1 saat içinde ketoprofen (Rifen®, İnterhas) 3 mg/ kg im uygulandı. Kontrol grubuna da herhangi bir uygulama yapılmadı. Gün içerisinde 8 saat arayla 3 sağım yapılan işletmede tüm düve-ineklerin ilk sağım ve 2. sağım kolostrum örnekleri elde edildi. Kolostrum örnekleri, AEK-TECH daldırmalı dijital termometre ile ölçülerek 20-25 °C olana kadar beklendi. Anlamlı fark yaratması beklenen kontrol- uygulama grubu ve düve-inek grubu olmak üzere iki etki incelendi. Elde edilen sonuçlarda gruplar arasında rakamsal ve oransal düzeyde fark bulunmasına karşılık, istatistiki açıdan herhangi bir fark olmadığı tespit edildi. Kontrol-uygulama grubu ve düve-inek grubu arasında ketoprofen uygulamasının kolostrum kalitesine bir etkisinin olmadığı sonucuna varıldı (p>0,05). Çiftçiye ekonomik faydalarını araştırmak için çalışmalara devam edilmesi gerektiği düşünülmektedir. Doğum sonrası NSAİİ'lerin etkinliğinin daha iyi anlaşılabilmesi için farklı parametrelerin dikkate alındığı yeni çalışmaların faydalı olacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
There are many studies examining the effects of nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID) applications after birth in dairy cow. These studies; He examined the effects of NSAID application on postnatal diseases such as metabolic diseases, retention secundinarum, mastitis and metritis. At the same time, milk yields in lactation were also evaluated. Depending on the NSAID harmful substance used, changes were observed in the results examined or there was no difference. It is thought that postpartum NSAIDs may also have an effect on colostrum quality. There are many factors that affect colostrum quality. Exposure to stress is one of these factors. Painful conditions related to birth in dairy cow (such as dystocia, pain of udder edema in heifers) can cause stress. Stress reduces dry matter consumption and blood flow to the breast. This may also affect colostrum quality. Better quality colostrum can be achieved by reducing pain and positively affecting the mother's well-being. This study aimed to find out whether ketoprofen application after birth has an effect on colostrum quality in heifers and cows. A total of 48 healthy Holstein breed animals (2-7 years old) were selected for the study. They were divided into four groups: 12 heifers and 12 cows in the control group, and 12 heifers and 12 cows in the application group. Ketoprofen (Rifen®, Interhas) 3 mg/kg im was administered to the application group within the first hour after birth. No application was made to the control group. First milking and 2nd milking colostrum samples of all heifers-cows were obtained in the farm where 3 milkings were performed 8 hours apart. Colostrum samples were measured with an AEK-TECH immersion digital thermometer and waited until it reached 20-25 °C. Two effects were examined: the control-application group and the heifer-cow group, which were expected to create a significant difference. Although there was a numerical and proportional difference between the groups in the results obtained, it was determined that there was no statistical difference. It was concluded that ketoprofen application had no effect on colostrum quality between the control- application group and the heifer-cow group (p>0.05). It is thought that studies should be continued to investigate the economic benefits for farmers. It can be stated that new studies taking into account different parameters will be useful in order to better understand the effectiveness of postpartum NSAIDs.