Tıbbi sülük (Hirudo verbana) salgı ekstraktının meme kanser hücre hattı (MCF-7)'nda In Vitro etkisinin araştırılması
Investigation of the In Vitro effect of secretion extract of medical leech (Hirudo verbana) on breast cancer cell line (MCF-7)
  1. Tez No: 869833
  2. Yazar: ÖZGEN TURAL
  3. Danışmanlar: DR. HÜSEYİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoterapötik Ürünler Araştırma ve Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kanser, tüm dünyada morbidite ve mortalitenin en önde gelen sebeplerinden biri olmaya devam etmektedir. Kanser, kardiyovasküler rahatsızlıklardan sonra ikinci önde gelen ölüm sebebidir. Kadınlarda en çok görülen kanser çeşidi meme kanseri olup mortalite oranı %18'dir. Teknolojinin gelişmesiyle son yıllarda uygulanan kanser tedavilerine ek yeni yöntemler de kullanılmaya başlamıştır. Çeşitli terapötik ajanlar farklı kanserlere karşı umut verici anti-kanser etkinliği ortaya koymaktadır. Tıbbi sülüklerin kullanımı geleneksel tıpta popüler bir yöntem olmuştur ve tıbbi faydaları olan çeşitli peptitlerin ve protein bileşenlerinin varlığı nedeniyle son zamanlarda geleneksel tıpta yeniden ele alınmaktadır. Bu çalışmada tıbbi sülük Hirudo Verbana'dan elde edilen salgı ekstraktının meme kanser hücre hattı MCF-7'de XTT testi uygulanarak invitro etkisi araştırılmıştır. Hirudo verbana türü tıbbi sülüklerden sülük salgısı elde edilerek -80°C 24 saat bekletilmiştir. Daha sonra elde edilen salgı liyofilizatöre 48 saat konularak katı toz forma getirilmiştir. Elde edilen toz salgı formunun total protein konsantrasyonu tayin edilerek, seri dilüsyon ile doz miktarları (1200µg/ml, 600µg/ml, 300µg/ml, 150µg/ml ve 75µg/ml) ayarlandı. Hücre canlılığının tespit edilmesi için XTT testi yapıldı. 24 saatte IC50 değeri 490.61 µg/ml, 48 saatte IC50 değeri 407.04 µg/ml, 72 saatte IC50 değeri 117.25 µg/ml olarak hesaplanmıştır. Farklı dozlarda sülük salgısı uygulanan kanser hücre hattında (MCF-7) hücre canlılığı üzerinde etkisi zamana bağlı olarak değişmekte olup, zaman uzadıkça etkisinin arttığı belirlenmiştir. Doz miktarı ve zaman arttıkça sitotoksik etkinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cancer continues to be one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide. Cancer is the second leading cause of death after cardiovascular diseases. The most common type of cancer in women is breast cancer, with a mortality rate of 18%. With the development of technology, new methods have begun to be used in addition to cancer treatments applied in recent years. Various therapeutic agents demonstrate promising anti-cancer efficacy against different cancers. The use of medical leeches has been a popular method in traditional medicine and it has recently been reintroduced in traditional medicine due to the presence of various peptides and protein components with medicinal benefits. In this study, the in vitro effect of the secretion extract of Hiruda verbana, a medical leech, on the breast cancer cell line MCF-7 was investigated by applying the XTT test. Leech secretion was obtained from Hirudo verbana type medical leeches and kept at -80°C for 24 hours. Afterwards, the obtained secretion was put into the lyophilizer for 48 hours and turned into solid powder form. By determining the total protein concentration of the obtained powder secretion form, dose amounts (1200µg/ml, 600µg/ml, 300µg/ml, 150µg/ml and 75µg/ml) were adjusted by serial dilution. XTT test was performed to detect cell viability. The LC50 value in 24 hours was calculated as 490.61 µg/ml, the IC50 value in 48 hours was calculated as 407.04 µg/ml, and the IC50 value in 72 hours was calculated as 117.25 µg/ml. The effect of leech secretion at different doses on the cell viability of the cancer cell line (MCF-7) varies depending on time, and it has been determined that the effect increases with time. It was observed that the cytotoxic effect increased as the dose amount and time increased.