Kalp damar cerrahisi ilişkili basınç yaralarının önlenmesinde üç boyutlu kumaştan basınç azaltıcı destek yüzey geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development and evaluation of pressure-reducing support surface from three-dimensionel fabric for the prevention of cardiovascüler surgery-related pressure sores
- Tez No: 869847
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma, cerrahi ilişkili basınç yarasını önlemeye yönelik ürün geliştirme, ön değerlendirme ve randomize kontrollü çalışma olarak üç aşamada yürütüldü. Farklı kalınlıklarda ve dokuma özelliklerinde üç boyutlu kumaşlardan yedi farklı numune üretildi ve basıncı en çok azaltan numune ön değerlendirme ve randomize kontrollü çalışmada kullanıldı. Ön değerlendirmede katılımcıların (n=30) sırasıyla üç boyutlu kumaş destek yüzey ve ameliyat masası süngerinde supine pozisyonunda basınç ölçümleri gerçekleştirildi. Randomize kontrollü çalışmada, kalp damar cerrahisi geçiren hastalar üç boyutlu kumaş destek yüzey (n=30) ve ameliyat masası süngeri (n=30) kullanılacak şekilde iki gruba ayrılarak basınç ölçümleri gerçekleştirildi. Çalışmanın heriki aşamasında sakrum, sağ ve sol topuktan basınç ölçümleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The study, to prevent surgical pressure sores, was conducted in three phases: product development, preliminary evaluation and randomized controlled trial. Seven different samples of three-dimensional fabrics each varying in thickness and weaving properties, were manufactured and the one that reduced pressure the most was used in the preliminary evaluation and randomized controlled trial. During the preliminary evaluation phase, the 30 participants underwent pressure measurements while in the supine position on a three-dimensional fabric support surface and a standard operating table, respectively. In the randomized controlled trial, pressure measurements were performed after patients were divided into two groups: one using a three-dimensional fabric support surface (n=30) and the other a standard operating table (n=30). In both phases of the study, measurements were recorded from the sacrum, right and left heel with a pressure sensor.