Sağlık kurulu kararlarının hukuki rejimi
Legal regime of health committee decisions
  1. Tez No: 869850
  2. Yazar: ABDURRAHİM ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DİDEM SEVGİLİ GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sağlık kurulları; kamu veya özel kesimde yer alan sağlık kuruluşları ile çeşitli kamu kurumları çatısı altında faaliyet gösteren, farklı branşlardan hekimlerin bir araya gelmesiyle kurulan organlardır. Kurullar, mevzuatta sağlık kurulu raporu öngörüldüğü hallerde veya tek hekimin yetkisi dışında kalan durumlarda muhatabının sağlık durumu hakkında karar almakla yetkilendirilmiştir. Sağlık kurulu kararları, muhatabının engel oranı tespit edilmek suretiyle sağlık durumunun rapor biçiminde belgelendirildiği kararlardır. Kararlar, kendilerinden sonra alınacak kararlara dayanak teşkil eden ve bu kararların alınabilmesi için işletilmesi gereken birer idari usul aşaması niteliğindedir. Kurul kararlarından; engelli haklarından kamu hizmetine girişe, ceza infaz usullerinden kamu görevlilerinin izinlerine kadar oldukça geniş bir yelpazede yararlanılmaktadır. Sağlık kurullarının faaliyet alanının genişliği ve gündelik yaşantıda kurul kararlarının kullanıldığı alanların çoğalmasıyla beraber sağlık kurulu kararlarının hukuki rejiminin yakından incelenmesinin bir gereklilik halini aldığı düşüncesi, bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Çalışma iki bölüme ayrılmış olup sağlık kurulu kararlarının idari işlem kuramı bakımından ele alınması biçiminde hazırlanmıştır. İlk bölümde, sağlık kurulu kararlarının özellikleri ile tesis edilme ve uygulanma usulleri idari işlem kuramı kapsamında değerlendirilmek suretiyle kararların idari işlem niteliği taşıyıp taşımadığı sorusu cevaplanmaya çalışılacaktır. İkinci bölümde ise sağlık kurulu kararlarının icrailik niteliği, iptal davalarına konu edilebilirliği ve kararlara karşı idari başvuru yolları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Health committees are entities established through the collaboration of physicians from various disciplines, operating within both public and private healthcare organisations, as well as under the umbrella of various public institutions. These committees have the authority to make decisions regarding the health status of individuals in situations where health committee reports are mandated by legislation or in situations exceeding the jurisdiction of a single physician. Health committee decisions involve documenting the individual's health condition in the form of a report, typically by determining the degree of impairment. These decisions serve as administrative procedural stages that provide the basis for subsequent decisions and must be followed to make such decisions. Health committee decisions are utilized across a wide spectrum of areas, ranging from penal execution procedures to entry into public services. The starting point of this study is the realization that the expanding scope of decisions of health committees, necessitates a thorough examination of the legal regime of health committee decisions. This study is divided into two sections, structured around the examination of health committee decisions within the framework of administrative act theory. In the first section, an attempt will be made to address the question of whether health committee decisions possess administrative act characteristics by evaluating the features of these decisions, as well as the procedures for their establisment and implementation, within the scope of administrative act theory. In the second section, the executory nature of health committee decisions, their susceptibility to annulment proceedings, and the administrative recourses available for challenging such decisions will be examined.