Manyetik rezonans kolanjiopankreatografide izlenen biliyer morfolojik değişikliklerin pankreatikobiliyer hastalıklar ile ilişkisi
The relationship between the biliary morphological changes observed in magnetic resonance cholangiopancreatography and pancreaticobiliary diseases
  1. Tez No: 869851
  2. Yazar: ESRA EYİCE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Hepatopankreatikobiliyer cerrahilerde en yaygın morbidite ve mortalite nedenlerinden biri safra yolları ile ilgili komplikasyonlardır. Safra yolu varyasyonlarının preoperatif tespiti, morbidite ve mortalite oranlarını azaltmak için önemlidir. Manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi (MRKP), normal safra yolları anatomisini ve varyasyonlarını göstermek için non invaziv ve iyonizan olmayan güvenilir bir yöntemdir. Bu retrospektif çalışmada; intra ve ekstrahepatik safra yolları ve pankreatik kanaldaki varyasyonların popülasyonumuzdaki yaygınlığını göstermeyi, hastalarda izlenen çeşitli morfolojik değişiklikler ile pankreatikobiliyer hastalıkların ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı kesitsel nitelikte olup 01.01.2022-31.12.2023 tarihleri arasında hastanemize karın ağrısı, sarılık nedeni ile başvurmuş ve üst abdomen MR ve MRKP çekilmiş 1141 hasta retrospektif incelendi. Hastaların yaşları, bilirubin değerleri, operasyon öyküsü incelendi. İntra ve ekstrahepatik safra yolu varyasyonlarında Sureka ve ark.'nın sınıflama sistemi kullanılırken, pankreas kanal varyasyonlarında ise Mortele ve ark.'larının belirttiği sınıflama sistemi kullanıldı. Safra yolu çapları ölçüldü. Safra yolu dilatasyon tiplendirmeleri Griffin ve ark.'larının çalışmasına göre yapıldı. Direkt bilirubin yüksekliği olan hastalarda safra yolu dilatasyonu için çap kesim noktaları belirlendi. Tanımlanan morfolojik değişiklikler ile primer pankreatikobiliyer malign hastalıkların (kolanjiokarsinom, pankreas kanseri, periampüller tümör) ve biliyer sistemdeki primer benign hastalıkların (kolelitiazis/koledokolitiazis, kolanjit, benign biliyer darlık, primer sklerozan kolanjit, koledok kisti) ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: One of the most common causes of morbidity and mortality in hepatopancreaticobiliary surgeries are complications related to the bile ducts. Preoperative detection of biliary variations is important to reduce morbidity and mortality rates. Magnetic resonance cholangiopancreatography (MRCP) is a non-invasive, non-ionizing, and reliable method for demonstrating normal bile duct anatomy and variations. In this retrospective study, we aimed to demonstrate the prevalence of intrahepatic and extrahepatic bile duct and pancreatic duct variations in our population, investigate the relationship between various morphological changes observed in patients and pancreaticobiliary diseases. Materials and Methods: This study is a descriptive cross-sectional study that retrospectively examined 1141 patients who presented to our hospital between January 1, 2022, and December 31, 2023, due to abdominal pain and jaundice, and underwent upper abdominal MRI and MRCP. The patients ages, bilirubin values, and surgical history were recorded. Sureka et al.'s classification system was used for intrahepatic and extrahepatic bile duct variations, while Mortele et al.'s classification system was used for pancreatic duct variations. Bile duct diameters were measured, and bile duct dilation typifications were performed according to Griffin et al.'s study. Diameter cutoff points for bile duct dilation were determined in patients with elevated direct bilirubin levels. The relationship between the identified morphological changes and primary pancreaticobiliary malignant diseases (cholangiocarcinoma, pancreatic cancer, periampullary tumors) and primary benign diseases of the biliary system (cholelithiasis/choledocholithiasis, cholangitis, primary sclerosing cholangitis, benign biliary stricture, choledochal cyst) were examined.