Dijital pazarlamanın çalışanların metaverse algılarına etkisi ve buna yönelik bir araştırma
The effect of digital marketing on employees' metaverse perceptions and a research on this topic
- Tez No: 869858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA TÜRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması, dijital pazarlama uygulamalarının, çalışanların Metaverse algıları üzerindeki etkisini incelemeye odaklanmıştır. Çalışmada, pazarlamanın tarihsel gelişimi ve dijital pazarlama yaklaşımları ile birlikte Metaverse kavramı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tez kapsamında İstanbul'da yer alan çeşitli dijital pazarlama şirketlerindeki çalışanlar üzerinde anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 150 çalışan oluşturmuştur. Çalışmada 5'li Likert tarzındaki Dijital Pazarlama Algısı Ölçeği ve Metaverse Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya katılanların yaş, cinsiyet, eğitim, unvan, medeni durum ve gelir bilgileri demografik değişkenler olarak dahil edilmiştir. Elde edilen verilerle değişkenler arasındaki ilişki, etki ve farkları incelemek için SPSS programı kullanılarak korelasyon, regresyon analizi ve ANOVA Testleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda, dijital pazarlamanın çalışanların Metaverse algısı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu ve bu etkinin demografik faktörlere bağlı olarak değişebildiği tespit edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulguların ışığında sunulan öneriler dijital pazarlama profesyonellerinin Metaverse ile entegre stratejiler geliştirirken dikkate alabileceği ve böylece iş dünyasında daha etkili bir konum elde edebileceği bir yol gösterici niteliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on examining the effect of digital marketing practices on employees' perceptions of the Metaverse. In the study, the historical development of marketing, digital marketing approaches, along with the concept of the Metaverse, are thoroughly examined. As part of the thesis, a survey study was conducted on employees of various digital marketing companies located in Istanbul. The sample of the research consisted of 150 employees. The 5-point Likert-style Digital Marketing Perception Scale and Metaverse Perception Scale were used in the study. Age, gender, education, title, marital status, and income information of the participants were included as demographic variables. Correlation, regression analysis and ANOVA Tests were performed using the SPSS program to examine the relationships, effects and differences between the obtained data and the variables. As a result of the research, it was found that digital marketing has a significant effect on employees' perception of the Metaverse, and this effect can vary depending on demographic factors. Due to the light of the results which we got at the end to this study, the suggestions which had been presented; has a guiding feature that digital marketing professionals, can take them into consideration when developing integrated strategies with Metaverse and thus achieve a more effective position in the business world.