COVID-19 pandemisi ve sonrasındaki dönemde işveren markası uygulamalarının örgütsel çekiciliğe etkileri
The effects of employer branding on organizational attractiveness during the COVID-19 pandemic and post-pandemic period
  1. Tez No: 869859
  2. Yazar: İLAY TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELGİZ YILMAZ ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İşletmeleri başarıya götüren yolda“çalışan”kavramı önem kazanırken ve yetenek savaşları artarak devam ederken nitelikli adaylar ya da çalışanlar; kendilerine çeşitli sebeplerden çekici gelen“en iyi işveren”olarak markalaşmış işverenlerde çalışmaya eğilimlidir. Çalışanı tutundurmak ve nitelikli adayı işverene çekmek için işveren markalaşmasına ihtiyaç vardır. İşveren markasının temel amaçlarından biri de örgütsel çekicilik yaratmaktır ve bu bağlamda bu çalışmanın amacı; işveren markası ve örgütsel çekicilik arasındaki ilişkinin akademik olarak ve COVID-19 pandemisi şartları göz önüne alınarak incelenmesidir. COVID-19 pandemisi; iş hayatındaki rutinleri ve çalışan-işveren ilişkisini uçtan uca etkilemiştir. İş hayatına getirdiği yeni düzen ve sistemlerin bir kısmı yeni normal kavramı altında iş hayatında kalıcı yer etmiştir. Kriz olarak da adlandırabileceğimiz bu pandemi ve pandemi sonrası süreçte işveren markası ve örgütsel çekicilik kavramlarının çalışan bağlamından nasıl şekillendiğini gözlemlemek amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde iş hayatında çalışan kavramı incelenmiş ve sanayi devriminden günümüzdeki bilgi toplumuna kadar olan örgüt yapılanmaları ve çalışana bakış açısının değişimi aktarılmıştır. COVID-19 pandemisi ve sonrasındaki dönemdeki işveren – çalışan ilişkilerine de güncel örnek ve araştırmalara değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde işveren markası kavramı ve üçüncü bölümünde de örgütsel çekicilik kavramı; bileşenleri, boyutları, kuramsal alt yapıları, ilişkili kavramları gibi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Dördüncü bölümde araştırma bulguları aktarılırken son bölümde ise sonuç ve öneriler ile çalışma tamamlanmıştır. Bu çalışmanın amacı pandemi ve sonrası bağlamında işveren markası uygulama ve bileşenlerinin örgütsel çekicilik üzerindeki etkisini incelemektir, bu kapsamda da 30 beyaz yaka çalışan ile yapı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“employee”is gaining importance in leading businesses to success and talent wars continue to increase. In this process, qualified candidates or employees tend to work for companies that are branded as the“best employer”that appeal to them for various reasons. Employer branding is needed to retain employees and attract qualified candidates. One of the main purposes of employer branding is to create organizational attractiveness, and in this context, the purpose of this study is to examine the relationship between employer branding and organizational attractiveness academically and considering the conditions of the COVID-19 pandemic. The COVID-19 pandemic has affected the routines in business life and the employer-employee relationship from end to end, and some of the new orders and systems it has brought to business life have taken a permanent place in business life under the concept of new normal. This study was conducted to observe how the concepts of employer brand and organizational attractiveness were shaped from the employee context in the pandemic and the post-pandemic period. In the first part of the study consisting of five chapters, the concept of employee in business life was examined and the organizational structures from the industrial revolution to today's information society and the change in the perspective of the employee were conveyed. The COVID-19 pandemic and the employeremployee relations in the following period were also touched upon in practice and research. In the second part of the study, the concept of employer branding and in the third part, the concept of organizational attractiveness; components, dimensions, theoretical substructures, related concepts are examined in detail. In the fourth section, research findings are presented, and the study is completed with conclusions and recommendations in the last section. The purpose of this study is to examine the impact of employer branding practices and components on organizational attractiveness in the context of the pandemic and its aftermath, and in this context, structured interviews were conducted with 30 white-collar employees