Siyasal ve toplumsal riskler açısından elektronik ortamda veri manipülasyonu: Cambridge Analytica ve Facebook örneği
Data manipulation in electronic environment in terms of political and social risks: The case of Cambridge Analytica and Facebook
- Tez No: 869868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsanlık tarihinde M.Ö. on binlerce yıl öncesinden itibaren başlayarak kemikler üzerine verilerin işlenmesinden günümüze kadar kayıtlar tutulmakta veriler kaydedilmektedir. Dijitalleşme, teknolojik gelişmelerle birlikte verilerin üretilmesi ve depolanmasının kolaylaşmasıyla devasa boyutta veri elde edilmektedir ve gelecekte küresel olarak üretilen verinin yarısından azının güvende olacağı düşünülmektedir. Sosyal medyanın da etkisiyle mobilize olan insanların bizzat girdileriyle veya paylaştıkları içerikleriyle hakkında elde edilen geniş veri gölünden analize yarar veri setlerinin oluşturulmasıyla birlikte özellikle kişisel verilerin ne amaçla ve ne şekilde kullanılacağı hususunda kuşkuların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Şeffaflığın ve yasal düzenlemelerin yeterli olmaması nedeniyle kişisel mahremiyete varan ve kişilerin manipülasyonuna yol açan veri güvenliği de küresel sorun haline gelmektedir. Elde edilen veriler neticesinde kişiler üzerinde siyasal tutum ve davranışın değiştirilmesine yönelik veri manipülasyonu süreçlerinin işletilmesiyle bir ülkede yaşayan insanları etkileyen tüm politikaları belirleyen siyasal iktidarın seçilmesine yönelik müdahale de küresel sorunun bir parçasıdır. Bu çalışmada, veri manipülasyonuna örnek vaka olarak 2016 yılında yapılan Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimleri sürecindeki Cambridge Analytica ve Facebook skandalı olarak tarihe geçen olayın çözümlemesi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, bireyin siyasal tutum ve davranışı etkilemesine yönelik elektronik ortamda veri manipülasyonunun nasıl yapıldığı ve veri manipülasyonu yapılması sonucu olası birçok farklı alandaki toplumsal risklerin neler olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In human history B.C. Records have been kept and recorded since tens of thousands of years ago, from the processing of data on bones until today. As digitalization and technological developments make it easier to produce and store data, huge amounts of data are obtained, and it is thought that less than half of the data produced globally will be safe in the future. With the creation of data sets useful for analysis from the large data lake obtained from people's personal input or shared contents, mobilized under the influence of social media, it has led to the emergence of doubts, especially about the purpose and manner in which personal data will be used. Due to the lack of transparency and legal regulations, data security, which leads to personal privacy and manipulation of individuals, is also becoming a global problem. Intervention in the election of the political power that determines all policies affecting people living in a country by operating data manipulation processes aimed at changing political attitudes and behavior on people as a result of the data obtained is also a part of the global problem. In this study, the event that went down in history as the Cambridge Analytica and Facebook scandal during the United States Presidential elections in 2016 was analyzed as an example of data manipulation. As a result of the study, it has been revealed how data manipulation is carried out in the electronic environment to affect the political attitude and behavior of the individual and what social risks may occur in many different areas as a result of data manipulation.