Dijital teknolojilere yatkınlık ve internet tabanlı girişimcilik niyeti arasındaki ilişkide inovatif düşünmenin aracılık rolü
The mediating role of innovative thinking in the relationship between disposition to digital technologies and internet-based entrepreneurship intention
- Tez No: 869869
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dijital teknolojilere yatkınlık ile günümüzde girişimciliğin temel taşlarından biri olan internet tabanlı girişimcilik niyetiyle arasındaki ilişkiye odaklanan bu çalışma, inovatif düşüncenin bu ilişkideki aracılık rolünü incelemektedir. Teknolojik yeniliklere yönelik eğilimler ve girişimcilik niyeti arasındaki ilişki, literatürde öne çıkan bir konudur. Ancak, bu ilişkide inovatif düşüncenin aracılık etkisi üzerine yapılmış kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, dijital teknolojilere olan yatkınlığın, internet tabanlı girişimcilik niyeti üzerindeki etkisinde inovatif düşüncenin aracılık rolünü ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında, çalışmada sunulan hipotezlerin test edilmesi için 363 üniversite öğrencisinden oluşan bir örneklemden alınan veriler kullanılmıştır. Araştırma modelinde, katılımcıların dijital teknolojilere yönelik eğilimlerini, internet tabanlı girişimcilik niyetlerini ve inovatif düşüncelerini değerlendirmek amacıyla akademik literatürde kullanılan ölçeklerden faydalanılarak bir anket uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, dijital teknolojilere olan eğilimin internet tabanlı girişimcilik niyeti üzerindeki etkisinde inovatif düşüncenin kısmi aracılık rolünü ortaya koymuştur. Ayrıca, araştırma sonuçları, gelecekteki girişimcilik odaklı çalışmalar için önemli pratik ve teorik çıkarımlar sağlamaktadır. Bu çalışma, dijital teknolojilere eğilim, girişimcilik niyeti ve inovatif düşünce alanlarındaki literatüre katkı sağlamaktadır ve bu konudaki gelecek araştırmalar için önemli bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the relationship between propensity towards digital technologies and internet-based entrepreneurial intention, which stands as one of the cornerstones of entrepreneurship today, by examining the mediating role of innovative thinking in this relationship. The relationship between tendencies towards technological innovations and entrepreneurial intention is a prominent topic in the literature. However, there isn't a comprehensive study on the mediating effect of innovative thinking in this relationship. The aim of this study is to reveal the mediating role of innovative thinking in the impact of propensity towards digital technologies on internet-based entrepreneurial intention. In the scope of the research, data were collected from a sample of 363 university students to test the hypotheses presented in the study. A questionnaire, utilizing scales commonly used in academic literature, was employed to asses participants' tendencies towards digital technologies, internet-based entrepreneurial intentions, and innovative thinking. The results of the study demonstrate the partial mediating role of innovative thinking in the influence of propensity for digital technologies on internet-based entrepreneurship intentions. Additionally, the research findings provide important practical and theoretical implications for future entrepreneurship-focused studies. This study contributes to the literature on tendencies towards digital technologies, entrepreneurial intention, and innovative thinking, aiming to provide a foundational basis for future research in this area.