Uzaktan çalışma sözleşmesi
Remote working contract
  1. Tez No: 869905
  2. Yazar: KIVANÇ GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Özellikle Covid-19 pandemisi ile beraber, geleneksel şekilde işyerinde çalışma şeklinden adım adım uzaklaşıldığı ve uzaktan çalışma metotlarının yaygınlaştığı gözlemlenmektedir. Uzaktan çalışma, temelde yine bir işçi-işveren ilişkisi barındırsa da her iki taraf için de farklılıklar mevcuttur. Uzaktan çalışma İş K. m. 14/4 kapsamında“işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisi”olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla temelde işçinin ve işverenin sözleşme kapsamında üstlendiği temel edimler aynıdır. Fakat temel edimlerin haricinde, uzaktan çalışmanın doğası gereği, tarafların kimi hak ve yükümlülüklerinde geleneksel işyerinde çalışma metotlarına göre çok büyük farklılıklar da oluşabilmektedir. Çalışmamızda, ilk olarak uzaktan çalışmanın hukuki temeli ve yapısı incelenecektir. Ardından uzaktan çalışma sözleşmesi; bireysel iş hukuku, toplu iş hukuku ve sosyal güvenlik hukuku bağlamlarında değerlendirilecektir. Tüm bu incelemeler sırasında, uzaktan çalışmaya ilişkin uygulamada sıklıkla karşılaşılan çeşitli sorunlara ve hukuki eksikliklere de değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Especially with the Covid-19 pandemic, it is observed that the traditional way of working in the workplace is gradually moving away and remote working methods have become widespread. Although remote working basically has an employee-employer relationship, it has differences for both parties. Remote working is defined as“an employment relationship established in writing based on the principle that the employee performs the act of working at home or outside the workplace with technological communication tools within the scope of the work organization created by the employer”within the scope of Article 14/4 of the Labor Code. Therefore, the basic obligations undertaken by the employee and the employer within the scope of the relevant contract are basically the same. However, apart from the basic obligations, due to the nature of remote working, there may be significant differences in some of the rights and obligations of the parties compared to traditional working methods. In our study, firstly, the legal basis and structure of remote working will be analysed. Then the remote working contract will be examined in the contexts of individual labor law, collective labor law and social security law. During all these examinations, various problems and legal deficiencies that are frequently encountered in the practice of remote working will also be mentioned.