Uzaktan çalışma
Remote work
- Tez No: 1010103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
İşçinin evinde veya teknolojik imkânlarla klasik işyeri dışında işini yerine getirmesine uzaktan çalışma denir. Uzaktan çalışma biçiminin alt ayrımları İş Kanunu m.14/4 ve devamına tabi Tele Çalışma ve Modern Evde Çalışmalar ile TBK m.461 ve devamına tabi Evde Hizmet Sözleşmesi/Geleneksel Evde Çalışmalardır. Uzaktan Çalışma Sözleşmelerini Klasik İş Sözleş melerinden ayırt eden temel unsurlar mekân/mesafe, iş organizasyonu ve teknoloji/iletişim un surlarıdır. Uzaktan Çalışma Sözleşmelerinde işçi kural olarak işi bizzat görme borcu altında olsa da evde hizmet sözleşmeleri bakımından bu durum esnemiş ve aile üyelerinin de ifa yar dımcısı olarak işe katılmasına izin verilmiştir. İşverenin evde çalışan işçiye yol yardımı yapmaması eşit davranma borcunun ihlali an lamına gelmez. Fakat işyerinde yemek yardımı sunuluyorsa evde çalışan işçiye de denk bir karşılık sunulmalıdır. Uzaktan Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği kuralları bakımından işveren işçiye ge rekli eğitimleri vermek ve önlemleri almak, işçi de bu kurallara uymak zorundadır. İşveren ça lışma sürelerinin tespiti için uygun yazılım sistemleri kurmakla ve bu sistemlerin özel hayat sınırlarına uygun olması borcu ile yükümlüdür. Mutad meskeni Türkiye'de bulunmayan uzaktan çalışanın çalışma izni almasına gerek yoktur. Klasik İş Sözleşmesi işçinin talebi veya rızası ile Uzaktan Çalışma Sözleşmesine dö nüştürülebilir. Genellikle Evde Hizmet Sözleşmelerinde görülen Ekip Başı/Aracılar, işçi veya duruma göre işveren vekili olarak değerlendirilir. Klasik iş modeli ile uzaktan çalışmanın bera ber uygulandığı iş biçimine Hibrit/Melez çalışmalar denir. Konum tabanlı platform çalışmaları gezici tele çalışma kapsamında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Remote work refers to the performance of tasks outside of classic workplaces, either at home or using technological means. The sub-categories of remote work are Tele work and Work at Home, subject to Article 14/4 and subsequent sections of the Turkish Labor Code, and Home Service Contracts/ Traditional Home Work, subject to Article 461 and subsequent sec tions of the Turkish Obligations Code. The key elements that distinguish Remote Work Con tracts from Classic Employment Contracts are location/distance, work organization, and tech nology/ communication. While in Remote Working Contract the employee is obliged to carry out the work in person, this situation is relaxed in terms of home service contracts and family members are allowed to participate in the work as assistants. An employer's not providing travel assistance to a home-based employee does not con stitute a breach of the obligation of equal treatment. However, if the workplace provides meal assistance, the home-based employee must also be provided with an equivalent assistance. Employers are obligated to provide employees with the necessary training and take nec essary precautions regarding Occupational Health and Safety regulations for remote work, and employees are obligated to comply with these regulations. Employers are obligated to install appropriate software systems to determine working hours and ensure that these systems comply with the limitations of private life. Remote Workers who do not have their habitual residence in Turkey do not need a work permit. A classical employment contract can be converted to a remote work contract upon the employee's request or consent. Team leaders/ Middleman in home-based service contracts are considered either employees or depending on the situation, employer representatives. Hybrid work is a form of work that combines classical work models with remote work. Location-based platform work is considered mobile tele work.