Deepfake Teknolojisi ile manipüle edilmiş sosyal medya reklamlarının tüketici tutumu üzerindeki etkisi
The effect of social media advertisements manipulated with Deepfake Technology on consumer attitude
- Tez No: 869910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşletmeler, müşterilere ulaşmak ve kendilerini daha fazla tanıtmak için sürekli olarak yeni stratejiler geliştirmektedirler. Özellikle sosyal medyanın hızla evrim geçirmesi, şirketleri ürünlerini ve içeriklerini daha etkili bir şekilde tanıtmak amacıyla sosyal medya platformlarını kullanmaya yöneltmektedir. Sosyal medya artık işletmelerin vazgeçilmez bir pazarlama aracı haline gelmiştir. Sosyal Medya reklamları tüketici satın alma davranışı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Reklamlar aracılığıyla ürünlere yönelik tutum, niyet ve satın alma davranışı şekillenebilmektedir. İnternet teknolojilerinin gelişimi ile günümüzde sosyal medya reklam içerikleri zenginleştirilmekte ve etkinliğini arttırılmaktadır. Bu araştırmanın amacı Sosyal Medya Platformları üzerinde Deepfake Teknolojisi kullanılarak oluşturulan manipüle edilmiş video reklamlarına yönelik tüketici tutumlarını ortaya koymaktır. Çalışmanın, manipüle edilmiş reklamların tüketici algısı üzerindeki etkilerini inceleyerek, tutundurmanın önemli bir parçası olan sürdürülebilir reklam stratejilerinin oluşturulmasına ve yapay zeka destekli reklamcılığın gelecekteki etik ve sosyal zorluklarının anlaşılmasına fayda sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Businesses are constantly developing new strategies to achieve greater success and greater exposure. In particular, the rapid evolution of social media leads companies to use social media platforms to promote their products and content more effectively. Social media has now become a complementary marketing tool. Social Media advertisements have a significant impact on the purchasing activity of the business. Attitudes, intentions and purchasing performance towards products can be shaped through advertisements. With the development of internet technologies, the enrichment and realization of social media advertising contents are increasing. The purpose of this research is to reveal consumer attitudes towards manipulated video advertisements created using Deepfake Technology on Social Media Platforms. The study was carried out on Z-generation consumers, who are highly interested in innovation and are inclined to adopt new technologies. It is thought that by examining the effects of manipulated advertisements on consumer perception, the study will benefit the creation of sustainable advertising strategies, which are an important part of promotion, and understanding the future ethical and social challenges of artificial intelligence-supported advertising.