Eğitimde metaverse kullanımına yönelik araştırmalar üzerine bibliyometrik analiz ve metasentez çalışması
A bibliometric analysis and meta synthesis study on research on the use of metaverse in education
  1. Tez No: 869914
  2. Yazar: TUĞBA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, Metaverse ve eğitim konularında yapılan akademik araştırmaları bir araya getirerek, bu iki önemli kavramın etkileşimlerini detaylı bir şekilde incelemektir. Çalışmada Metaverse ve eğitim alanındaki araştırmalardan elde edilen verileri sentezleyerek kapsamlı bir inceleme sunmayı amaçlayan metasentez araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında 2022-2023 yıllarında hazırlanmış 7 yüksek lisans tezi ve 23 makale olmak üzere toplam 30 çalışma incelenmiştir. Araştırmaya dâhil edilen çalışmalar YÖK-Tez ve DergiPark Akademik veri tabanları taranarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler analiz edilmiş, analiz sonucu elde edilen kodlar ve temalar bulgular bölümünde tablolar eşliğinde sunulmuştur. Meta-senteze dâhil edilen çalışmalar; istatistiki bilgiler, çalışmaların amaçları, kullanılan veri toplama araçları, çalışmaların sonuçları ve önerileri başlıkları altında toplanmıştır. Çalışmaların benzer ve farklı yönleri karşılaştırılarak bütünsel bir açıdan ele alınarak bir metasentez çalışması yapılmıştır. Çalışmalar“Dijitalleşen Eğitim Ortamları ve Yenilikçi Öğrenme Yaklaşımları”,“Metaverse ve Çok Disiplinli Eğitim Uygulamaları”,“Öğrenme Süreçlerinde İletişim ve Kişiselleştirilmiş Geri Bildirim”ve“Dijital Çağda Kültürel Algılar ve Sosyal Değerler”olmak üzere 4 temada incelenmiştir. Çalışmalarda, en fazla“Metaverse ve Çok Disiplinli Eğitim Uygulamaları”teması araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, Metaverse'nin eğitim alanına daha fazla entegre edilmesi için uygulamalı çalışmaların artırılması, eğitimciler ve öğrenciler için Metaverse konusunda eğitimlerin verilmesi gerektiği, ayrıca sanal ortam tasarımları için farklı disiplin alanlarıyla birlikte öğretici ve öğrenci ihtiyaç ve isteklerinin analiz edilmesi gerektiği sonuçlarına varılmıştır. Çalışmada aynı zamanda Web of Science veri tabanı kullanılarak bibliyometrik analiz yapılmıştır. Çalışmanın bibliyometrik analiz kısmı için veri toplama sürecinde veri tabanı olarak Web of Science seçilmiştir. 04.04.2024 tarihinde,“Metaverse”ve“Education”anahtar sözcükleriyle Web of Science'da“tüm alanlar”seçilerek yapılan aramada 821 sonuca ulaşılmıştır. Daha sonra kategorilerden eğitim ile ilgili olanlar seçilmiştir.“Education Educational Research”,“Education Scientific Disciplines”ve“Education Special”başlıklı üç kategori altında bulunan çalışmalar dışında olanlar elenerek kalan 146 çalışma bibliyometrik analize dâhil edilmiştir. Bibliyometrik analize dâhil edilen çalışmalar 2009-2024 yılları arasını kapsamaktadır. Eğitimde Metaverse kullanımı üzerine yapılan çalışmaların, yazarların atıf sayısına, ortak yazar sayısına, ülkelerin atıf sayısına, kurumların atıf sayısına, kullanılan anahtar kelimelerin sayısına ve bağına göre dağılımları analiz edilmiş ve ağ haritaları oluşturulmuştur. Yapılan bibliyometrik analiz ve metasentez çalışması ile Metaverse ve eğitim konusunda çalışacak araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to bring together academic research on the Metaverse and education to examine the interactions of these two important concepts in detail. The metasynthesis research method was used in the study, which aims to synthesize the data obtained from research in the field of Metaverse and education and present a comprehensive review. Within the scope of the study, a total of 30 studies, including 7 master's theses and 23 articles prepared in 2022-2023, were examined. The studies included in the study were obtained by searching YÖK-Thesis and DergiPark Academic databases. The data obtained were analyzed, and the codes and themes obtained as a result of the analysis were presented in the findings section with tables. The studies included in the meta-synthesis were grouped under the headings of statistical information, aims of the studies, data collection tools used, results and recommendations of the studies. A metasynthesis study was conducted by comparing the similar and different aspects of the studies and considering them from a holistic perspective. The studies were examined under 4 themes:“Digitalizing Educational Environments and Innovative Learning Approaches”,“Metaverse and Multidisciplinary Educational Practices”,“Communication and Personalized Feedback in Learning Processes”and“Cultural Perceptions and Social Values in the Digital Age”. In the studies, the theme of“Metaverse and Multidisciplinary Education Practices”was investigated the most. As a result of the study, it was concluded that in order to further integrate the Metaverse into the field of education, applied studies should be increased, trainings should be provided for educators and students on the Metaverse, and instructor and student needs and desires should be analyzed together with different disciplinary fields for virtual environment designs. In the study, a bibliometric analysis was also conducted using the Web of Science database. Web of Science was selected as the database in the data collection process for the bibliometric analysis part of the study. On 04.04.2024, 821 results were obtained by searching Web of Science with the keywords“Metaverse”and“Education”by selecting“all fields”. Then, the categories related to education were selected. The remaining 146 studies were included in the bibliometric analysis by eliminating the ones other than the studies under the three categories titled“Education Educational Research”,“Education Scientific Disciplines”and“Education Special”. The studies included in the bibliometric analysis cover the period between 2009 and 2024. The distribution of the studies on the use of Metaverse in education according to the number of citations of authors, the number of co-authors, the number of citations of countries, the number of citations of institutions, the number of keywords used and the number of links were analyzed and network maps were created. With the bibliometric analysis and metasynthesis study, suggestions are presented for researchers who will work on Metaverse and education.