İşbirliği ve rekabetin işletmelere etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cooperation and competition on businesses
  1. Tez No: 869913
  2. Yazar: AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İşletmeler, rekabet avantajı elde etmek için işbirliklerine yönelmekte ve bu işbirlikleri işletmelere çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, çağrı merkezlerinin rekabet avantajı elde etmek için işbirliklerinde gözettikleri kriterler ve rekabet avantajına ilişkin görüşlerinin belirlenmesine gayret edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yüz yüze görüşmeler tekniği kullanılarak veri seti oluşturulmuştur. Elde edilen görüşme kayıtlarının içerik analizi için MAXQDA programından yararlanılmıştır. Araştırmada ulaşılan bulgular dikkate alındığında, katılımcıların rekabet avantajından en önemli husus olarak hizmet kalitesini ön plana çıkardıkları görülmektedir. Bununla birlikte müşteri hizmetleri ve müşteri ilişkileri yönetimi hususları gelmektedir. Çağrı merkezlerinin faaliyetleri bir anlamda müşteri ilişkileri yönetimi olduğundan öne çıkan hususun verilen hizmetin kalitesi olması doğal bir sonuç olarak değerlendirilmiştir. İşbirliği koşulları için verilen yanıtlar analiz edildiğinde ise öne çıkan koşulun şeffaflık olduğu, bunun ardından ortak hedeflere sahip olunmasının önemine vurgu yapıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Businesses turn to collaborations to gain competitive advantage, and these collaborations provide various advantages to businesses. In this thesis study, an effort was made to determine the criteria that call centers consider in their collaborations in order to gain competitive advantage and their views on competitive advantage. In the research, a data set was created using the face-to-face interview technique, one of the qualitative research methods. MAXQDA program was used for content analysis of the obtained interview records. Considering the findings of the research, it is seen that the participants highlight service quality as the most important aspect of competitive advantage. With this comes customer service and customer relationship management issues. Since the activities of call centers are, in a sense, customer relationship management, it is considered a natural result that the prominent issue is the quality of the service provided. When the answers given for the conditions of cooperation are analyzed, it is seen that the prominent condition is transparency, followed by an emphasis on the importance of having common goals.