Taberî tefsirinde zâhir ve bâtın
Exoteric and esoteric in tabari commentary
  1. Tez No: 869921
  2. Yazar: MAHFUZ AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALMAZZEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezin amacı, rivayet ağırlıklı içeriğiyle Kur'ân-ı Kerîm'i baştan sona kadar tefsir eden Muhammed b. Cerîr et-Taberî'nin Câmiu'l-Beyân 'an Te'vîli Âyi'l-Kur'ân adlı tefsirini zâhir ve bâtın kavramları çerçevesinde incelemeye tabi tutmak ve bu bağlamda onun metodolojisini tespit etmeye çalışmaktır. Bunu yaparken kullandığı argümanları ve gerekçelerini ele alacak, daha iyi anlaşılması ve kalıcı olması için metodolojisini maddeler haline sınıflandırmaya çalışacağız. Ayrıca bu bağlamda düşünce dünyasını daha iyi kavrama ve analiz etme adına onun yaşadığı çağı, hayatını, dini açıdan itikadî ve fıkhi durumunu ve tefsirinde kullandı-ğı temel kavramları ele alacak, tarihten günümüze zâhirî ve bâtınî anlayışların yol açmış olduğu düşünsel ve eylemsel kırılmaları örnek kabilinden ele almaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, it is trying to determine his methodology in this contex and examine in the frameworks“apparent(zâhir) and mystic (bâtın)”concepts to commentary called Jāmi'al-Bayān an Ta'vil Āy al-Qur'ān of Mohammed b. Cerîr al-Tabari who have commentary from start to finish to Holy Quran by context that has narrated much more. When we make that we will discuss the arguments and justifications used by him, try to classification on the materials his methodology for being permanent and having more understanding Also, in this context we will discuss basic concepts used in the commentary and theological and jurisprudential status by religious his life and his age living on the behalf of analyse much more the world of his ideas and finally we will discuss as an example intellectual and operational extremes caused by apparent and mystic understanding to today from history.