Grafik tasarımda kavramsal tasarım sürecine analitik bir yaklaşım
An analytical approach to the conceptual design process in graphic design
- Tez No: 869944
- Danışmanlar: PROF. YUSUF GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, tasarım probleminin değil, bu sürecin odaklandığı bir alt süreç ele alınarak analiz edilmeye çalışılır. Tasarımın zihinsel bir süreç olduğu ve bu sürecin kapalı bir sistemi içerdiği; buna karşın sürecin değişime de açık olduğu ifade edilir. Tasarımın içinde özne, amaç ve nesneye bağlı olarak birçok değişikliği barındırdığı vurgulanır. Kavramsal tasarım sürecinin genel analizinin ardından, metin, kavram ve tasarım arasındaki ilişkiyi irdelemeye odaklanır. Dilin ve düşünmenin bu süreçteki rolü üzerinde durulur. Dilin, tasarımın ve kavramların zihinsel olduğu ve birbirleriyle yakından bağlantılı olduğu vurgulanır. Bu bağlamda, düşünme ve dil ilişkisi, göstergebilim üzerinden açıklanır. Bir temsil olarak dil, tasarım sürecinin temel yapısının kendisidir. Çalışmanın devamında ise, grafik tasarım disiplininde kavramsal tasarım sürecinin nasıl tasarlandığına dair bilgiler sunulur. Grafik tasarımın bir sonuç değil, bir süreç olduğu belirtilir. Tasarım sürecinin tasarlanması ve sorular sorularak çözümün aranması üzerinde durulur. Ayrıca, tasarım sürecinin esnek olması gerektiği ve tasarım problemi değişse de yöntemin temelini oluşturması gerektiği vurgulanır. Dilin ve düşünmenin tasarım sürecindeki rolüne odaklanarak, tasarımın temel ilkelerine ve kavramsal tasarımın önemine dair bir anlayış sunulmaktadır. Grafik tasarım disiplini, tasarım bilgisinin temelini oluşturur. Tasarım epistemolojisi, tasarım kararlarının altında yatan bilgi biçimlerini anlamaya odaklanarak, tasarımın nasıl bilgi ürettiğini araştırır; dolayısıyla tasarım süreci, problemin tanımlanması, araştırma, fikir geliştirme, ilk örnek oluşturma ve değerlendirme adımlarını içerir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze a sub-process, with a focus on the design process rather than the design problem. It underscores that design is a mental process, highlighting it as a conceptualization and characterization of ideas. Despite being considered a closed system, the study acknowledges the adaptability of this process to change. It emphasizes that design undergoes numerous modifications contingent on the subject, purpose, and object involved. After conducting a comprehensive analysis of the conceptual design process, the study delves into scrutinizing the intricate relationship between text, concept, and design. The significance of language and thinking in this process is underscored, asserting that language, design, and concepts are intertwined on a cognitive level. Within this framework, the interplay between thinking and language is explicated through semiotics, portraying language as both a representation and fundamental structure within the design process. Subsequently, the study provides insights into how the conceptual design process is structured within the discipline of graphic design. It explicitly states that the graphic design process is not an isolated outcome but an ongoing, continuous process. There is an emphasis on the deliberate design of the design process, employing inquiry-based methods to seek solutions. Additionally, it highlights the necessity for the design process to be adaptable, with the foundational method remaining intact even when the design problem undergoes changes. By centering on the pivotal roles of language and thinking in the design process, the study imparts an understanding of the core principles of design and underscores the significance of conceptual design. The discipline of graphic design is portrayed as the cornerstone of design knowledge. Design epistemology is introduced as an exploration into the knowledge forms that underlie design decisions, delving into how design functions as a generator of knowledge. The design process is detailed, encompassing steps such as problem definition, research, idea development, prototyping, and evaluation.