Yaratıcı drama etkinlikleri programının Suriyeli ilkokul öğrencilerinin sosyal becerilerinin geliştirilmesine etkisinin araştırılması: Gaziantep Oğuzeli örneği
Investigation of the effect of creative drama activities program on the development of social skills of Syrian primary school students: Gaziantep Oğuzeli case
- Tez No: 869945
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada Suriyeli ilkokul öğrencilerine uygulanan yaratıcı drama etkinlikleri programının öğrencilerin sosyal becerilerinin gelişimine etkisi incelenmiştir. Araştırmaya 25 (13K-12E) deney, 25 (13K-12E) kontrol grubu olmak üzere 50 Suriyeli ilkokul öğrencisi katılmıştır. Öğrenciler, sınıf öğretmenleri tarafından yapılan sosyometri ardından gönüllü olarak eğitime katılmıştır. Deney grubundaki öğrenciler 6 oturumluk Sosyal Beceri Geliştirme Eğitimine katılmışlardır. Katılımcıların sosyal becerilerini ölçmek için Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ) kullanılmıştır. Deney grubunun öntest ve sontest puanlarındaki değişimin anlamlılığı Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ile sınanmıştır. Sonuç olarak 'Yaratıcı Drama Etkinlik Programı' öğrencilerin ilişkiyi başlatma ve ilişkiyi sürdürme, karşısındakinin duygu durumuna uygun tepki verme, karşılaştığı etkileşim gerektiren ifadeleri ayırt etme, sosyal becerilere sahip olmanın önemini fark etme becerilerine anlamlı şekilde etki ederken; kendini kontrol etme, grup faaliyetlerine etkin olarak katılma becerilerine anlamlı şekilde etki etmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the creative drama activities program applied to Syrian primary school students on the development of students' social skills was examined. 50 Syrian primary school students, 25 (13K-12M) in the experimental group and 25 (13K-12M) in the control group, participated in the research. Students participated in the training voluntarily after sociometry was performed by their classroom teachers. Students in the experimental group attended 6 sessions of Social Skills Development Training. The Social Skills Assessment Scale (SSDS) was used to measure the social skills of the participants. The significance of the change in the pretest and posttest scores of the experimental group was tested with the Wilcoxon Signed Ranks test. As a result, the 'Creative Drama Activity Program' significantly affects students' skills in initiating and maintaining relationships, reacting appropriately to the emotional state of the other person, distinguishing between expressions that require interaction, and realizing the importance of having social skills; It did not significantly affect self-control or ability to participate effectively in group activities.