Gazzâlî öncesi tasavvuf klasiklerinde tecellî
Ghazali predecessors in the sufi classics of theophany
- Tez No: 869952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ELİF ÇAKMAK İGALÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gazzâlî öncesi tasavvuf klasiklerinde tecellî adlı çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Tezin başlığında belirtildiği gibi amacımız, Gazzâlî öncesi yazılmış ve tasavvuf literatüründe klasik kabul edilen eserlerin tecellî kavramı hakkındaki görüşlerini incelemekti. Giriş bölümünde çalışmanın konusunu, amacını, önemini, kapsamını, kaynaklarını ve araştırma yöntemini açıkladık. Birinci bölümü, dört ana başlık altında ele aldık. İlk başlık altında, genel bir çerçeve çizerek ilk müellif sûfîlerin tecellîye bakışını detaylı bir şekilde inceledik. Bu bölümde, tasavvuf literatürünün kökenlerinden biri olan tecellî kavramı Gazzâlî öncesi klasik eserlerde nasıl tanımlandığı, ilk kez nasıl kullanıldığı ve sûfîlerin bu kavrama nasıl yaklaştığı üzerinde odaklandık. İkinci ve üçüncü alt başlıklarda ilk müellif sûfîlerin eserlerinde tecellîyi destekleyen ve engelleyen unsurları ele aldık. Tecellîyi destekleyen; zikir, tövbe, himmet, muhabbettir. Tecellîyi engelleyen ise; setr, havâtır, mürşid eksikliği. Üçüncü alt başlıkta ise Gazzâlî öncesi müellif sûfîlerde geçen tecellî ile doğrudan veya dolaylı ilişkisi bulunan ıstılahları ele aldık. İlham, müşâhede, tevârık, vâridat bunlardan bazılarıdır. Çalışmamızın ikinci ana bölümünde ise iki başlık altında ele alarak tecellîyi boyutlandırdık. Sûfîlerin konularda önem verdikleri hususları açıklamaya çalıştık. Birinci alt başlıkta tecellî ile bilgi ilişkisini işledik. Bu bağlamda tevhîd, kalp ve rü'yet konularını ele aldık. İkinci alt başlıkta ise tecellî ve varlık bağlamını işledik. Bu bağlamda hak, peygamber ve velâyet konularını tecellî ile ilişkilendirilerek ele aldık. Gazzâlî öncesi tasavvuf klasiklerinde tecellî kavramı, insan ile Hak arasındaki ilişki bağlamında özellikle Hak'ın diğer varlıkları yaratması ve yaratmaya devam etmesi biçiminde kullanılmaktadır. İnsanın da bu tecellîlere şahit olması ve ona yön vermesi şeklinde anlaşılmaktadır. Bu bağlamda tesbit ettiğimiz üzere, Gazzâli öncesi ilk müellif eserlerde tasavvufun diğer dönemlerinde kullanılan tecellî kavramından farklı olarak sistemleşmemiş olduğu sonucuna vardık. Anahtar Kelime: Tasavvuf, Tasavvuf Klasikleri, Tecellî, Müşâhede, Kalp.
Özet (Çeviri)
Our study entitled "Manifestation in Pre-Ghazali Sufi Classics'' onsists of an introduction and two chapters. As indicated by the thesis title, our objective was to scrutinize the perspectives on the concept of manifestation in works predating Ghazali and acknowledged as classical in Sufi literature. In the introduction, we elucidated the subject matter, aim, significance, scope, sources, and research methodology of the study. The initial section is structured into four primary headings. Within the first heading, we conducted a thorough examination of the early Sufi authors' viewpoint on manifestation by delineating a general framework. This section primarily focused on delineating how the concept of manifestation, which serves as one of the foundational elements of Sufi literature, was defined in classical works preceding Ghazali, its initial application, and the approaches adopted by Sufis toward this concept. Subsequently, the second and third subheadings delved into the factors in the works of early Sufi authors that either supported or impeded manifestation. Hindering factors encompassed concealment, distractions, and the absence of spiritual guidance, while supporting elements included remembrance, repentance, spiritual assistance, and affection. The third subheading further explored the terminologies present in the writings of pre-Ghazali Sufi authors that directly or indirectly correlated with manifestation. Some of these terms encompassed inspiration, spiritual observation, spiritual occurrences, and divine revelations. In the second major section of our study, we examined manifestation under two headings, aiming to elaborate on its dimensions and elucidate the aspects emphasized by Sufis. The first subsection explored the nexus between manifestation and knowledge, encompassing discussions on concepts such as tawhid (the unity of God), heart, and spiritual vision. The subsequent subsection delved into the context of manifestation and existence, discussing concepts such as truth, prophecy, and spiritual guardianship in relation to manifestation. Within pre-Ghazali Sufi classics, manifestation is predominantly utilized in the context of the relationship between humanity and the Divine, particularly regarding God's creation of other entities and the perpetuation of creation. It is inferred that humans also bear witness to these manifestations and are guided by them. In this context, our analysis concluded that unlike the systematic manifestation concept employed in later Sufi periods, manifestation in pre- Ghazali works lacks systematic organization. Keyword: Sufism, Sufî Classics, Theophany, Vision, Heart.