Eğitimcilerin görüşlerine dayalı olarak okul müdürlerinin dijital teknoloji liderliği olgusunun incelenmesi
Investigation of the phenomenon of digital technology leadership of school principals based on educators' opinions
- Tez No: 869957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı okul müdürlerinin dijital teknoloji liderliği olgusunu derinlemesine incelemektir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenoloji desenine uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcıları belirlenirken maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında 2023–2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ilindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okulları ve özel okullarda görev yapan 25 eğitimci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme transkriptlerinin kodlanması ve verilerin analizi ardından“Dijital Teknolojilerin Tanımlanması ve Eğitimde Kullanımı”,“Eğitimde Dijital Teknoloji Kullanımının Olumlu ve Olumsuz Yönleri”,“Okul Müdürlerinin Dijital Teknoloji Liderliği Özelliği ve Davranışları”ve“Devletin Görev ve Sorumlulukları”olmak üzere dört tema belirlenmiştir. Araştırmada, yöneticilerin bilinçli seçimleri ve paydaşları doğru yönlendirmeleri sayesinde dijital teknolojilerin eğitim ve öğretim süreçlerini kolaylaştıracağı sonucu ortaya çıkmıştır. Katılımcılara göre, okul yöneticilerinin dijital teknoloji liderliği davranışlarının öğretmenlerin teknoloji kullanımı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Okul müdürlerinden yeterli düzeyde dijital teknoloji liderliği yetkinlikleri kazanmaları ve kendilerini çağın ihtiyaçlarına uygun olarak donatmaları beklenmektedir. Katılımcı, dağıtımcı ve vizyoner liderlik davranışları da beklentiler arasında ortaya çıkmıştır. Katılımcılar okul müdürlerinin dijital teknoloji liderliği yetkinliklerini kazanabilmeleri için meraklı, istekli, araştırmacı ve gayretli olmaları gerektiğine dikkat çekmektedir ancak bunun yanı sıra araştırmada elde edilen bulgulara göre, devlet kurumlarına da bu anlamda ciddi görev ve sorumluluklar düştüğü anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine in depth the digital technology leadership phenomenon of school principals. The study was conducted in accordance with the phenomenology pattern, one of the qualitative research methods. The maximum diversity sampling method was preferred when determining the participants of the research. Within the scope of the research, semi-structured interviews were held with 25 educators working in public and private schools affiliated with the Ministry of National Education in İstanbul in the 2023-2024 academic year. After coding the interview transcripts and analyzing the data, four themes were determined:“Definition of Digital Technologies and Their Use in Education”,“Positive and Negative Aspects of the Use of Digital Technology in Education”,“Digital Technology Leadership Characteristics and Behaviors of School Principals”and“Duties and Responsibilities of the State”. The research revealed that digital technologies will facilitate education and training processes thanks to the conscious choices of school principles and the correct guidance of stakeholders. According to the participants, school administrators' digital technology leadership behaviors have a significant impact on teachers' technology use. School principals are expected to acquire sufficient digital technology leadership competencies and equip themselves in accordance with the needs of the age. Participatory, distributed and visionary leadership behaviors also emerged among the expectations. Participants point out that school principals need to be curious, willing, investigative and diligent in order to gain digital technology leadership competencies, but according to the findings of the research, it is understood that state institutions also have serious duties and responsibilities in this sense.responsibilities.