Volga (İdil) Bulgar devleti ve hukukî yapısı
Volga (Idyll) Bulgarian state and its judicial structure
- Tez No: 869958
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Volga Bulgar devleti eski Türk devletlerinden biridir. Altıncı asırda ortaya çıkarak XIII. asra kadar varlığını devam ettirmiştir. Bu devleti mühim kılan birkaç husus bulunmaktadır. Volgalıların m. 922'de İslam dinini benimsemeleri dönüm noktası olmuştur. İslam'la beraber hukuk alanında yenilikler gelmiş ve eski kültürün etkisiyle farklı bir bakış açısı sergilenmiştir. Volga devleti, ilk Türk-İslam devletlerden biri olması da kayda değer. İdil bölgesinin halifeliğin ve İslam coğrafyasının en kuzey bölgesinde yer alması ayrı bir değer katmıştır. Arap ve diğer İslam coğrafyalarında bulunmayan özellikler bu bölgede görülmüştür. Yatsı namazının vaktinin oluşmaması meselesi ilk defa bu topraklarda ortaya çıkmıştır. Günümüz uleması hâlen bu meseleye çözüm aramaktadır.
Özet (Çeviri)
Volga Bulgar Turkic state is one of the oldest states. It emerged in the sixth century and continued its existence until the XIII century. There are several aspects that make this state important. The adoption of Islam by the Volga Bugar Turks in 922 was a turning point. With Islam came innovations and a different perspective on law with the influence of the old culture. It is also noteworthy that the Volga state was one of the first Turkish-Islamic states. The fact that the Idyll region is located in the northernmost region of the Caliphate and Islamic geography has added a special value to our study. Features not found in Arab and other Islamic geographies were observed in this region. The issue of the non-occurrence of the time for Isha prayer in Islamic law first emerged in these lands. Today's scholars are still finding solutions to this issue.