Afganistan sağlık sistemi çerçevesinde COVID-19 salgınına yönelik algı ve tutumların değerlendirmesine yönelik bir çalışma
A study on the evaluation of perceptions and attitudes towards the COVID-19 epidemic within the framework of the Afghanistan health system
- Tez No: 869962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SELÇUK ETİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada Afganistan Sağlık Sistemi Çerçevesinde Kovid-19 Salgınına Yönelik Algı ve Tutumların Değerlendirmesi amaçlanmıştır. Koronavirüs hastalığı 2019 (Covid-19) salgını, halk sağlığı üzerinde uzun vadeli olumsuz etkileri nedeniyle ekonomik ve sosyal politikaları değiştirerek küresel bir sonuç doğurmaktadır. Afganistan'da da ekonomik ve sosyal politikalarını değiştirmeye başladığı küresel bir soruna neden olmuştur. COVID-19 tüm dünyada yaygınlaşarak, 2020 yılı itibariyle Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi olarak tanımlanmıştır. Haziran 2020 Son derecede yetersiz olan Afganistan sağlık sistemi Covid-19 nedeniyle tamamen çökmüş durumda. Birden fazla bölgedeki sağlık hizmetlerinde sosyal mesafe kurallarına yeterince uyulmaması ve kontrol tedbirlerinin gevşek uygulanması, Kovid-19 ile mücadeledeki zorlukları önemli ölçüde artırmıştır. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk gibi çeşitli semptomları olan bir virüs olan Kovid-19'un, ölüm gibi ciddi sonuçlar da dahil olmak üzere derin küresel etkileri ile tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Hastalık sürecinde bireylerin hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkilendiği anlaşılmaktadır. Bu çalışma Afganistan'da yaşayan 18-75 yaş arası 252 kişiden oluşmaktadır. Kişisel bilgi formuna ek olarak pandemiye ilişkin tutum ve algıların değerlendirilmesi için tasarlanmış bir ölçek, veri toplama aracı olarak çalışmada kullanılmıştır. Ölçek dört alt boyutta incelenmiştir: genel algı, neden algısı, kontrol algısı ve kaçınma davranışları. Bu ölçeklerin yapı geçerliliğini belirlemek için açımlayıcı faktör analizi kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
This study endeavors to examine the perceptions and attitudes regarding the COVID-19 pandemic within the Afghanistan Health System. The worldwide crisis precipitated by the COVID-19 pandemic has compelled Afghanistan, alongside numerous other nations, to modify its economic and social strategies to bolster its public health infrastructure over the long haul. In the year 2020, the World Health Organization declared a global pandemic that impacted the entirety of the world, disseminating a respiratory infectious ailment recognized as Covid-19. With the spread of COVID-19 in June 2020, Afghanistan's extremely inadequate healthcare system completely collapsed. In some regions, low compliance with social distancing rules, including control measures, in healthcare institutions has made the struggle against Covid-19 even more challenging. Covid-19 is a virus that has different symptoms such as cough, fever, difficulty breathing, and in some cases more serious consequences such as death. It is known that during this disease process that affects the world, people are affected not only physically but also spiritually. This study consists of 252 people aged 18-75 living in Afghanistan. Participants completed a personal information questionnaire, which was followed by an assessment of their perceptions and attitudes toward the Covid-19 pandemic using a standardized evaluation scale. The measurement instrument comprised four distinct subscales: general perception, cause perception, control perception, and avoidance behaviors, each assessed independently. Exploratory factor analysis was employed to assess the construct validity of these subscales.