Liselere geçiş sistemine ilişkin öğrenci, öğretmen ve yönetici görüşleri
Opinions of students, teachers and administrators on the high school access system
- Tez No: 869963
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı liselere geçiş sistemine ilişkin 8. Öğrencilerinin, 9.sınıf öğrencilerinin, sınav branşı öğretmenlerinin ve ortaokul okul yöneticilerinin, yaşantıları, karşılaştıkları sorunları, ortaöğretime yerleştirme sınavı ve sistemine ilişkin algılarını ve sisteme dair görüş ve önerilerini belirlemektir. Bu amaçla olgu bilim deseninde nitel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi yöntemiyle seçilen 8. sınıf öğrencilerinden 21, 9. sınıf öğrencilerinden 15, branş öğretmenlerden 17, ortaokul okul yöneticilerinden 10 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda LGS' yle birlikte öğrencilerin çoğunlukla kaygı yaşadıklarına, sosyal etkinliklere katılımlarında azalma yaşandığına ve aile içi iletişim sorunları yaşadıklarına ulaşılmıştır. Öğrencilerin LGS hazırlığında okul dışı kaynaklara en çok sadece okulun sınav başarısı için yetersiz olduğundan ve konuyu tekrar dinleme ihtiyacından dolayı başvurduklarına ulaşılmıştır. Merkezi yerleştirme sistemine yönelik olarak katılımcıların nitelikli okulların kontenjanlarını yetersiz bulduklarına; adrese dayalı yerleştirmeyi katılımcıların doğru bulmadıklarına, adres bölgelerine göre okulların dağılımında dengesizliklerin olduğuna ve bu sebepten öğrencilerin ikamet adresi değişikliğine başvurduklarına ulaşılmıştır. LGS' nin güçlü yanlarının soru tarzları ve ayırt edici olması; zayıf yanlarının kaygı yaratması, sınav süresinin az olması, tek bir sınav ve sadece 8. sınıf konularının olmasıdır. Öğretmen ve yöneticiler liselere geçiş sistemi için erken yaşlarda beceri temelli değerlendirme önermişlerdir. LGS' de sınav sayısı, adres bölgelerine göre liselerin dağılımı ve nitelikli liselerin sayı ve kontenjanları gözden geçirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the experiences of 8th and 9th grade students, exam branch teachers and secondary school school administrators, the problems they encounter, their perceptions about the secondary education placement exam and system, and their opinions and suggestions about the system. For this purpose, a qualitative research was conducted in a phenomenological pattern. The study group of the research consists of 21 participants from 8th grade students, 15 participants from 9th grade students, 17 participants from branch teachers, and 10 participants from secondary school school administrators, selected by the maximum diversity sampling method, one of the purposeful sampling methods. The data of the research were obtained through semi-structured interview forms consisting of two parts. Descriptive analysis and content analysis were used to analyze the data. As a result of the research, it was found that students mostly experienced anxiety, decreased participation in social activities, and communication problems within the family with LGS. It has been found that students mostly go to out-of-school sources only because they think the school is inadequate for exam success and to listen to the subject again. Regarding the central placement system, the participants found the quotas of qualified schools insufficient; It was found that the participants did not find address-based placement correct, there were imbalances in the distribution of schools according to address regions, and for this reason, students applied for a change of residence address. The strengths of LGS are its question styles and distinctiveness; It was found that the weaknesses were that it caused anxiety, short exam time, a single exam and only 8th grade subjects. It has been found that teachers and administrators recommend skill-based assessments at early ages for the transition system to high schools. The number of exams in LGS, the distribution of high schools according to address regions, and the number and quotas of qualified high schools can be reviewed.