Gebelik terminasyonu sonrası verilen yas danışmanlığının perinatal yas düzeyleri üzerine etkisi
The effect of grief counseling after pregnancy termination on perinatal grief levels
- Tez No: 869992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA DEMİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma gebelik terminasyonu uygulanan kadınlara klinikte taburculuk öncesi verilecek olan yas desteğinin perinatal yas düzeyleri üzerine etkisini incelemek amacıyla deneysel olarak tasarlandı. Araştırma Haziran 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul Bağcılar ilçesinde Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisinde tıbbi gebelik sonlandırması yapılmış 70 kadın ile yapıldı. Müdahale grubuna (n=35) hastanede uygulanan rutin bakımına ek olarak perinatal yas bakımı uygulandı. Bu yas desteği klinikte yatış sürecinden taburculuk sürecine kadar olan üç görüşme olarak planlandı ve uygulandı. Yas danışmanlığının içeriğinde kadınların duygularını dinleme ve anlama, onların bu süreçle ilgili duygularının normalleşmesini destekleme ve başa çıkma ile ilgili tavsiyelerde bulunulması yer almaktadır. Yas desteği doğrultusunda araştırmacıların hazırlamış olduğu“Yalnız Değilsin”broşürü kullanıldı. Kontrol grubuna (n=35) sadece hastanede uygulanan rutin bakım uygulandı. Araştırmada tanıtıcı bilgi formu, perinatal yas ölçeği (PYÖ), hastane bakımını değerlendirmek için bakım değerlendirme formu dolduruldu. Katılımcıların yaş ortalamalarının 29,77±7.08 olduğu tespit edildi. Kontrol grubunun bakım öncesi PYÖ toplam puanı 100,829±21,278, aktif keder alt boyutu puanı 35,029±8,410, başa çıkmada zorlanma alt boyutu puanı 33,029±6,451, Umutsuzluk alt boyutu puanı 32.771±7.822 puan bulundu. Bakım öncesi kontrol ve müdahale grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0,05). Yas bakımı sonrasında kontrol grubunun PYÖ toplam puanı 99,686±19,484, iken; Müdahale grubunda bakım sonrası PYÖ toplam puanı 79,371±13,126 bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was designed experimentally to examine the effect of bereavement support provided to women undergoing pregnancy termination on their perinatal grief levels before discharge from the clinic. The research was conducted with 70 women who suffered medical pregnancy termination in the Obstetrics Department of Bağcılar Training and Research Hospital in Istanbul, between June 2023 and April 2024. In the intervention group (n=35), perinatal grief care was provided in addition to routine care provided at the hospital. This bereavement support was planned and implemented as three sessions from the admission process to the discharge process in the clinic. The content of grief counseling includes listening to and understanding the women's feelings, supporting the normalization of their feelings related to this process, and providing coping advice. The“You Are Not Alone”brochure prepared by the researchers was used as part of the bereavement support. In the control group (n=35), only routine care provided at the hospital was administered. In the study, an introductory information form, the Perinatal Grief Scale (PGS), and a care assessment form to evaluate hospital care were completed. It was found that the average age of the participants was 29.77±7.08 years. The pre-care PGS total score of the control group was found to be 100.829±21.278, with sub-scores of 35.029±8.410 for active grief, 33.029±6.451 for coping difficulty, and 32.771±7.822 for hopelessness. No statistically significant difference was found between the control and intervention groups before care (p>0.05). After bereavement care, the post-care PGS total score of the control group was 99.686±19.484, while the post-care PGS total score of the intervention group was 79.371±13.126.