Hastanemizde human albümin ve taze donmuş plazma kullanım endikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the indications for the use of human albümin and fresh frozen plasma in our hospital
  1. Tez No: 870009
  2. Yazar: EDANUR KAVAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Human albümin (HA) ve taze donmuş plazma (TDP) kliniklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Kılavuzlara uygun olmayan kullanımlar da mevcut olup bu kullanımlar maliyet ve yan etki potansiyelini arttırmaktadır. Bu çalışmada hastanemizde 2018 ve 2022 yılında kullanılan HA ve TDP'lerin endikasyonlarının güncel kılavuzlara uygunluğu araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif ve tek merkezli olarak yapıldı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesinde 2018 ve 2022 yıllarında HA ve TDP infüzyonu alan 18 yaş ve üzeri tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, laboratuvar parametreleri kaydedildi. Epikriz ve konsültasyon notları infüzyon endikasyonunu belirlemek amacıyla tarandı. Human albümin endikasyonları 'UW Health Albumin - Adult - Inpatient Clinical Practice Guideline' baz alınarak değerlendirildi. Taze donmuş plazma endikasyonları Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kan ve Kan Ürünleri Daire Başkanlığı tarafından Türkiye'de Kan Transfüzyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi İçin Teknik Yardım Projesi kapsamında hazırlanan ve 2023 yılında revize edilen Hasta Kan Yönetimi Rehberleri baz alınarak değerlendirildi. Bulgular: KTÜ Farabi Hastanesinde 2018 yılında HA verilen 1125, 2022 yılında HA verilen 661 hasta retrospektif olarak analiz edildi. Toplam 1786 hastaya 19486 kutu HA solüsyonu kullanıldı. En çok HA kullanılan servisler sırasıyla yoğun bakım (6367 kutu), onkoloji (1845 kutu), gastroenteroloji (1727 kutu) ve genel cerrahi (1561 kutu) servisiydi. Human albümin en sık ödem ve hipervolemi olmaksızın hipoalbümineminin tedavi edilmesinde, diüretik dirençli hipervolemik hastada hipoalbüminemi ve ödemi olan hastada hipoalbüminemi endikasyonlarında kullanıldı. Hastaların hiçbirinde HA infüzyonu ilişkili değerlendirilen yan etki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Human albumin (HA) and fresh frozen plasma (FFP) are frequently used in clinics. There are also uses that do not comply with the guidelines, and these uses increase the cost and potential for side effects. In this study, we investigated the compliance of the indications of HA and TDPs used in our hospital in 2018 and 2022 with the current guidelines. Materials and Methods: The study was conducted retrospectively and single center. All patients aged 18 and over who received HA and FFP infusion at Karadeniz Technical University Farabi Hospital between 2018 and 2022 were included in the study. Demographic data and laboratory parameters of the patients were recorded. Epicrisis and consultation notes were scanned to determine the indication for infusion. Human albumin indications were evaluated based on the 'UW Health Albumin - Adult - Inpatient Clinical Practice Guideline'. Fresh frozen plasma indications were evaluated based on the Patient Blood Management Guides prepared by the Blood and Blood Products Department of the General Directorate of Health Services under the Ministry of Health of the Republic of Turkey within the scope of the Technical Assistance Project for the Development of the Blood Transfusion Management System in Turkey and revised in 2023. Results: One thousand one hundred and twenty five patients who were given HA in 2018 and 661 patients who were given HA in 2022 at Karadeniz Technical University Farabi Hospital were analyzed retrospectively. A total of 19486 boxes of HA solution were used in 1786 patients. The departmants that used HA the most were intensive care (6367 boxes), oncology (1845 boxes), gastroenterology (1727 boxes) and general surgery (1561 boxes). The top indications for which HA was administered were treatment of hypoalbuminemia without edema and hypervolemia, in the indications of hypoalbuminemia in the diuretic-resistant hypervolemic patient and hypoalbuminemia in the patient with edema. None of the patients experienced any complications HA infusion related. Inappropriate infusion of HA was determined in 514 (45.7%) of the patients in 2018 and in 242 (36.6%) in 2022.