Periferik arter hastalığında trombüs varlığı ile serum eozinofil/monosit oranı arası ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the presence of thrombus and serum eosinophil/monocyte ratio in peripheral artery disease
  1. Tez No: 870023
  2. Yazar: NEŞRİ DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUHSİN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Periferik arter hastalığı (PAH) genellikle alt ekstremite arterlerinin ateroskleroz ve farklı etkenler nedeniyle tıkanmasına yol açan kronik inflamatuar bir hastalıktır. PAH klinik olarak sıklıkla yeterince teşhis edilmez, yetersiz tedavi edilir ve tam olarak anlaşılması zor bir durumdur. Bu çalışmada son yıllarda trombotik hastalıklarda artan sıklıkla kullanılan ve aterosklerotik süreçteki inflamasyona ışık tutan bir marker olan Eozinofil-Monosit oranının (EMR), PAH ve akut tromboze lezyon saptanan hastalardaki trombüs yüküyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 2015-2023 tarihleri arasında Koşuyolu Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kardiyoloji kliniğinde PAH tanısı konvansiyonel anjiyografi (KA) ile doğrulanmış hastalar ile gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen hastalardan hastaneye başvuruda alınan kan örneklerinden hemogram, biyokimya ve lipid paneli değerleri çalışıldı. Hastaların anjiyografi verileri değerlendirilerek tromboze lezyonu olan ve olmayan olarak iki gruba ayrılarak karşılaştırmalı analizler yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 389 hastanın yaş ortalaması 62.9113.1 idi. Hastaların 304'ü (%78.1) erkek ve 85'i (%21.9) kadındı. Tromboze PAH grubunda (n=191) olmayan PAH grubuna (n=198) göre kadın cinsiyet (sırasıyla; 51 (%26.7) -34 (%17.2), p=0023) anlamlı olarak daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Peripheral artery disease (PAD) is a chronic inflammatory condition typically leading to obstruction of lower extremity arteries due to atherosclerosis and various other factors. PAD is often underdiagnosed, inadequately treated, and difficult to fully understand. In this study, we aimed to evaluate the relationship of Eosinophil-Monocyte Ratio (EMR), a marker increasingly used in thrombotic diseases and shedding light on inflammation in the atherosclerotic process, in patients presenting with peripheral artery disease and acute thrombosis. Materials and Methods: Our study was conducted at the Cardiology Clinic of Koşuyolu Health Application and Research Center between 2015 and 2023, involving patients diagnosed with PAD confirmed by conventional angiography. From the enrolled patients, blood samples taken upon hospital admission were analyzed for complete blood count, biochemistry, and lipid panel values. Patients were categorized into two groups based on angiographic findings: those with thrombotic lesions (n=191) and those without (n=198), and comparative analyses were performed. Results: The mean age of the 389 included patients was 62.91 ± 13.1 years. Of these, 304 (78.1%) were male and 85 (21.9%) were female. The proportion of female patients was significantly higher in the thrombotic PAD group compared to the non-thrombotic PAD group (26.7% vs. 17.2%, respectively; p=0.023). The EMR value was significantly lower in the thrombotic PAD group compared to the non-thrombotic PAD group (median 0.20 (0.13-0.33) vs.