Acil servise konvülziyon ile gelen çocuklarda klinik seyir, kraniyal görüntüleme ve laboratuvar parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical course, cranial imaging and laboratory parameters in children admitted to the emergency department with convulsion
- Tez No: 870031
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KAFADAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Konvülziyon beyinde normal olmayan elektriksel aktivite sonucu oluşan geçici işlev bozukluğudur. Çocukların %4-10'u hayatının bir döneminde konvülziyon geçirebilmektedir. Konvülziyonların yaklaşık yarısı ilk kez geçirilen nöbetlerden ve en sık da febril nöbetlerden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmamız ile, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Acil Servisinde nöbet şikayeti ile başvuran hastalar taranarak; hastaların demografik verileri, klinik seyirleri, laboratuvar sonuçları, kraniyal görüntüleme sonuçları değerlendirilmiştir. Bu sonuçlar ışığında ileriye yönelik olarak konvülziyonla başvuran hastaların tedavi planlarına ve prognozlarına katkı sağlayacak sonuçların tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Convulsion is a transient dysfunction caused by abnormal electrical activity in the brain. Between 4-10% of children may experience convulsions at some point in their lives. Approximately half of convulsions are caused by first-time seizures and most frequently by febrile seizures. In this study, patients admitted to the Pediatric Emergency Department of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital with the complaint of seizure were screened and demographic data, clinical course, laboratory results and cranial imaging results of the patients were evaluated. In the light of these results, it is aimed to determine the results that will contribute to the treatment plans and prognosis of patients admitted with convulsions in the future.