Akciğer kanserinde sleeve rezeksiyon yapılan hastalarda komplikasyonlar ve sağkalıma etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting complications and survival in sleeve resection for lung cancer
- Tez No: 870030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN SAYDAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) nedeniyle sleeve lobektomi yapılan hastalarda kısa ve uzun dönem sonuçlarına etki eden faktörler değerlendirilmiştir. METOT: Ocak 2014 ile Haziran 2019 yılları arasında KHDAK nedeniyle sleeve lobektomi yapılan 209 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların komorbiditeleri, histopatolojileri, neoadjuvan tedavileri ve evrelerinin komplikasyonlara, sağkalıma ve hastalıksız sağkalıma üzerine etkileri değerlendirilmiştir. BULGULAR: En yaygın cerrahi prosedür, %40,2 oranıyla sağ üst sleeve lobektomidir. Çalışmaya %87,6'sı erkek (n=183) ve %12,4'ü kadın (n=26) hasta dahil edilmiştir. %25,4 oranında komplikasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluates the factors affecting short-term and long-term outcomes in patients who underwent sleeve lobectomy for non-small cell lung cancer (NSCLC). Method: Between January 2014 and June 2019, 209 patients underwent sleeve lobectomy for NSCLC were retrospectively evaluated. The effects of patients' comorbidities, histopathologies, neoadjuvant treatments, and stages on complications, survival, and disease-free survival were assessed. Results The most common surgical procedure was right upper sleeve lobectomy, accounting for 40.2%. The study included 87.6% male (n=183) and 12.4% female (n=26) patients. A complication rate of 25.4% was detected.