Trombositten zengin plazmanın (PRP) yaşa bağlı olarak rotator manşet tendonu iyileşmesi üzerindeki etkileri: Ratlarda histolojik ve biyomekanik çalışma.
Effects of platelet-rich plasma (PRP) on age-related rotator cuff tendon healing: A hi̇stologi̇cal and biomechanical study in rats.
- Tez No: 870072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş ve Amaç: Rotator manşet yırtığı özellikle yaşlı popülasyonda yaygın olarak görülmektedir. Küçük ve orta yırtıklarda artroskopik tamirin mükemmel sonuçları rapor edilmiştir. Bununla birlikte, büyük ve masif rotator manşet yırtıklarının cerrahi onarımından sonra tekrarlayan yırtıklar sık görülen bir komplikasyondur ve sıklıkla ameliyat sonrası erken dönemde ortaya çıkar. Daha önce PRP'nin rotator manşet yırtığı iyileşmesini arttırdığı bildirilmiştir ve PRP'nin içerdiği büyüme faktörlerinin yaşla negatif korelasyon gösterdiği bilinmektedir. PRP bir tedavi seçeneği olarak yaygın kullanılmasına karşın yaşlı hastalardan hazırlanmış PRP'nin tedavideki etkinliğinin araştırılması yapılmamıştır. Bu çalışmada, yaş ile büyüme faktörlerinin negatif körele olmasından dolayı, yaşlı ratlardan hazırlanan PRP'nin iyileşmeye olan etkisini azaltacağı hipotezi ile, yaşlı ve genç ratlardan hazırlanmış PRP'nin iyileşmeye etkisinin histolojik ve biyomekanik olarak karşılaştırılması yapıldı. Materyal ve Method: Araştırmada 14 yaşlı rat ve 14 genç rat kullanıldı. Aralarından 2 yaşlı ve 2 genç olmak üzere toplam 4 rat donör olarak belirlendi ve PRP hazırlanması için kullanıldı (YPRP; GPRP). Her birinde altı rat bulunan iki yaşlı ve iki genç rat grubu oluşturuldu. Tüm ratlara opere edilerek rotator manşet hasarı oluşturuldu. Yaşlı gruba tamir sonrası YPRP uygulanırken, diğerine GPRP uygulandı. Genç ratların bulunduğu gruba da aynı şekilde tamir sonrası birine YPRP uygulanırken, diğerine GPRP uygulandı Kontrol grubu olarak ayrı rat kullanmak yerine dört grubun her birinden rastgele seçilmiş üçü (toplamda 6 yaşlı ve 6 genç) bilateral omuzundan ameliyat edildi ve kontrol grubu için sol omuza PRP uygulanmazken sağ omuzuna grubuna uygun şekilde PRP uygulandı. Ratlar 4 hafta takip edilerek sakrifiye edildi. Sakrifikasyon sonrasında 6 gruptan toplanan örneklemler histolojik ve biyomekanik olarak değerlendirildi. Normal dağılım gösteren veriler Tukey testi ve t testi ile, Normal dağılım göstermeyen veriler Kruskal–Wallis ve Mann–Whitney U-testi ile karşılaştırıldı. Bulgular: Yaşlı grubun ikili grup karşılaştırmalarında GPRP uygulanan grubun toplam histolojik skoru kontrol grubuna göre daha iyi olarak bulundu. Genç grubun ikili grup karşılaştırmasında GPRP uygulanan grubun toplam skor yönünden hem kontrol hem de yaşlı gruba göre daha iyi sonuçlarının mevcut olduğunu görüldü. Biyomekanik olarak sadece genç grupların ikili karşılaştırılmasında GPRP uygulanmış grubun kopma kuvvetinin kontrol grubuna göre daha iyi olduğu görüldü. Sonuç: (1) Yaşlı ratlardan hazırlanan PRP'nin rotator manaşet onarımından sonra uygulanması ile uygulanmaması arasında histolojik ve biyomekanik fark bulunmamaktadır. (2) Genç ratların PRP'sinin rotator manşet tendonu iyileşmesine histolojik ve biyomekanik etkisi yaşlı ratların PRP'sine göre daha iyidir. Bu sonuçlar yaşlanmanın PRP'nin biyolojik etkinliğini azalttığı hipotezimizi doğrular niteliktedir. Ancak platelet ve lökosit sayılarının değerlendirilmemiş olması ve tek bir hazırlama yöntemi ile değerlendirilme yapılmış olması çalışmanın önemli kısıtlamasıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rotator cuff tears are commonly observed, especially in the elderly population. Arthroscopic repair has been reported to have excellent results in small and medium tears. However, retears after surgical repair of large and massive rotator cuff tears are a common complication and often occur early postoperatively. It has been previously reported that PRP enhances rotator cuff tendon healing, and it is known that the growth factors contained in PRP show a negative correlation with age. Although PRP is widely used as a treatment option, the effectiveness of PRP prepared from elderly patients has not been investigated. In this study, it was hypothesized that PRP prepared from elderly rats would have reduced efficacy in healing due to the negative correlation between age and growth factors. Therefore, the effects of PRP prepared from elderly and young rats on healing were compared histologically and biomechanically. Material and Method: Fourteen elderly rats and 14 young rats were used in the study. Four rats, two elderly and two young, were selected as donors and used for PRP preparation (YPRP; GPRP). Two groups, each consisting of six rats, were formed in both elderly and young groups. All rats underwent surgery to create rotator cuff injuries. In the elderly group, YPRP was applied after repair, while GPRP was applied to the other group. Similarly, in the group of young rats, YPRP was applied to one group after repair, while GPRP was applied to the other group. Instead of using separate rats as control groups, three rats randomly selected from each of the four groups (a total of 6 elderly and 6 young rats) were operated on bilaterally, and no PRP was applied to the left shoulder for the control group, while PRP was applied to the right shoulder according to the group. The rats were followed for 4 weeks and then sacrificed. Samples collected from the 6 groups after sacrifice were evaluated histologically and biomechanically. Data showing normal distribution were compared using the Tukey test and t-test, while data not showing normal distribution were compared using the Kruskal–Wallis and Mann–Whitney U tests. Results: In pairwise group comparisons of the elderly group, the group receiving GPRP had a better total histological score compared to the control group. In pairwise group comparison of the young group, it was observed that the group receiving GPRP had better results in terms of total score compared to both the control and elderly groups. Biomechanically, it was only observed in pairwise comparisons of young groups that the group receiving GPRP had a higher failure force compared to the control group. Conclusion: (1) There is no histological and biomechanical difference between the application and non-application of PRP prepared from elderly rats after rotator cuff repair. (2) The histological and biomechanical effects of PRP on rotator cuff tendon healing in young rats are better than those of PRP from elderly rats. These results confirm our hypothesis that aging reduces the biological activity of PRP. However, the fact that platelet and leukocyte counts were not evaluated and that evaluation was performed with a single preparation method are important limitations of the study.