Proliferatif vitreoretinopati tedavisinde doğal molekül olan apigenin kullanımının in vitro modelde araştırılması
Investigation of the use of apigenin, a natural molecule, in the treatment of proliferative vitreoretinopathy in an in vitro model
  1. Tez No: 870074
  2. Yazar: ÖZLEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDE GARİP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Proliferatif vitreoretinopati subretinal boşluk, retina yüzeyi ve vitreus içine hücre göçü ve proliferasyonu ile karakterizedir. Hücre proliferasyonu ise retinada oluşan hasar, kan-retina bariyerindeki bozulma ve düzenleyici büyüme faktörleri arasındaki etkileşimle ilişkilidir. Bu durum retinanın her iki yüzeyinde membran oluşumuyla sonuçlanan aşırı ve anormal bir yara iyileşmesini temsil eder. Genellikle uzun süren retina dekolmanı ve dekolman cerrahisi sonrasında ortaya çıkar. Şu anda proliferatif vitreoretinopatinin tek tedavisi cerrahidir ve gelişmesini önlemede veya hastalığın tedavisinde etkili bir farmakolojik ajan bulunmamaktadır. Proliferatif vitreoretinopatinin etkili bir şekilde tedavi edilebilmesi için bu hastalığın oluşum sürecinin iyi anlaşılması gereklidir. Apigenin çeşitli bitkilerde bulunan antioksidatif, antiinflamatuar, antimutajenik, antiproliferatif ve antineoplastik özellikleri olan bir flavonoiddir. Transforming growth faktör-β2'nin neden olduğu hücre proliferasyonu ve göçü üzerindeki etkinliği bilinmemektedir. Bu çalışmada, apigenin retina pigment epitel hücre çoğalması ve epitelyal-mezenkimal transformasyon üzerindeki potansiyel etkisi araştırıldı. Bu amaçla hücrelerin canlılık analizi MTT testi ile yapıldı. Kullanılacak uygun dozlar belirlendikten sonra serumdan aç bırakılmış ARPE-19 hücreleri, tek başına 10 ng/ml transforming growth faktör-β2 ile muamele edildi ve 48 saat 1,56 µM apigenin ile tedavi edildi. mRNA ve protein ekspresyonları, sırasıyla RT-qPCR ve Western blot ile değerlendirildi. Apoptoz, hoechst DNA boyama yöntemi ile tespit edildi. Tedavinin hücre göçü üzerindeki etkisi, yara iyileştirme deneyi ile değerlendirildi. Çalışmanın istatiksel analizinde gruplar arasındaki farklılıklar için varyans analizi ve ardından çoklu karşılaştırmalar için de Duncan'ın çoklu karşılaştırma testi kullanıldı. Çalışmamızda, apigenin apoptozu indükleyerek TGF-β2 ile indüklenen retina pigment epitel hücre proliferasyonunu inhibe ettiği gösterildi. Mezenkimal belirteçlerden fibronektin, N-kaderin ve vimentinin mRNA ekspresyonlarının TGF-β2 ile up regüle olduğu, apigenin tedavisiyle ise önemli ölçüde down regüle edildiği ortaya konuldu. Apigenin uygulaması, TGF-β2 tarafından indüklenen transkripsiyon faktörleri Twist, Snail ve ZEB1'in ekspresyonunu down regüle ederek TGF-β2'nin oluşturduğu etkileri önemli ölçüde baskıladı. Ayrıca, apigenin matriks metalloproteinaz 1, 2 ve 7'nin ekspresyonunu önemli ölçüde inhibe ettiği sonucuna varıldı. Western blot ile gösterildiği üzere apigenin tedavisi NF-κB ve α-SMA sinyalini de baskılamıştır. Epitelyal belirteçlerden E-kaderin'in ekspresyonunun ise TGF-β2 ile down regüle edilirken, apigenin ile muamele edildikten sonra ekspresyonunun up regüle edildiği gösterildi. Bu sonuçlar, apigenin, proliferasyonu ve retina pigment epitel hücrelerinin fibroblast benzeri hücrelerine dönüşmesini inhibe edebileceğini göstermektedir. Bu nedenle apigenin, proliferatif vitreoretinopatinin tedavisinde potansiyel bir terapötik değeri olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Proliferative vitreoretinopathy is characterized by cell migration and proliferation into the subretinal space, retinal surface and vitreous. Cell proliferation is associated with damage to the retina, disruption of the blood-retinal barrier, and the interaction between regulatory growth factors. This condition represents excessive and abnormal wound healing resulting in membrane formation on both surfaces of the retina. It usually occurs after prolonged retinal detachment and detachment surgery. Currently, the only treatment for proliferative vitreoretinopathy is surgery, and there are no pharmacological agents effective in preventing its development or treating the disease. In order to effectively treat proliferative vitreoretinopathy, it is necessary to understand the process of formation of this disease. Apigenin is a flavonoid with antioxidative, anti-inflammatory, antimutagenic, antiproliferative and antineoplastic properties found in various plants. Its effectiveness on cell proliferation and migration caused by transforming growth factor-β2 is unknown. In this study, the potential effect of apigenin on retinal pigment epithelial cell proliferation and epithelial-mesenchymal transformation was investigated. For this purpose, viability analysis of the cells was performed with the MTT test. After determining the appropriate doses to use, serum-starved ARPE-19 cells were treated with 10 ng / ml Transforming growth factor-β2 alone, then co-treated with 1,56 µM apigenin for 48 hours. mRNA and protein expressions were evaluated by RT-qPCR and Western blot, respectively. Apoptosis was detected by image-based cytometry. The effect of treatment on cell migration was evaluated by the wound healing experiment. In the statistical analysis of the study, analysis of variance was used for the differences between the groups, followed by Duncan's multiple comparison test for multiple comparisons. In this study, it has been shown that apigenin inhibits transforming growth factor-β2-induced (TGF- β2) retinal pigment epithelial cell proliferation by inducing apoptosis. It has been revealed that the mRNA expressions of fibronectin, N-cadherin and vimentin, which are mesenchymal markers, are up-regulated by TGF-β2 and significantly down-regulated by apigenin treatment. Apigenin application significantly suppressed the effects of TGF-β2 by down-regulating the expression of the transcription factors Twist, Snail and ZEB1 induced by Transforming growth factor-β2. It was also concluded that apigenin significantly inhibited the expression of Matrix metalloproteinase1, 2 and 7. Apigenin treatment also suppressed NF-κB and α-SMA signaling, as shown by Western blotting. While the expressions of E-cadherin, which are epithelial markers, are down-regulated by TGF-β2, it has been shown that their expressions are up-regulated after treatment with apigenin. These results indicate that apigenin may inhibit the proliferation and differentiation of retinal pigment epithelial cells into fibroblast-like cells. Therefore, we think that apigenin may have potential therapeutic value in the treatment of proliferative vitreoretinopathy.