Prostat dokusu büyümesi ile yağ asid sentetaz (FASN) ve glukagon benzer peptid GLP-1(9-37), (9-36) amid arasındaki ilişki
The relationship between prostate tissue growth and fatty acid synthetase (FASN) and glucagon like peptide GLP-1(9-37) (9-36) amid
  1. Tez No: 870081
  2. Yazar: ABDULLAH ÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK NOYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, prostat kanseri ve prostattın iyi huylu büyümesi (BPH) tanısı alan hastalarda serum yağ asid sentetaz (FASN) ve glukagon benzeri peptid-1 (GLP-1) düzeylerinin sağlıklı kontrol grubu ile arasındaki farkın incelenmesidir. Ayrıca, bu iki parametrenin prostat hastalıklarında tanısal öneminin araştırılması da diğer amacımızdır. Gereç ve Yöntem: Alt üriner sistem yakınması ile üroloji polikliniğine gelen 60 erkek hasta ve sağlıklı 28 erkek birey çalışmamıza dahil edildi. Biopsi sonucuna göre hastalar prostat kanseri (n=30) ve BPH tanısı (n=30) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Numuneler en az 8 saatlik açlık sonrası alınarak, FASN, GLP-1 düzeyleri ELISA (Enzim Bağlı İmmünosorbent Test) yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: FASN düzeyi, prostat kanseri grubunda 6,71±0,81 ng/mL, BPH tanısı almış grupta 3,84±0,21 ng/mL ve kontrol grubunda ise 3,57±0,29 ng/mL olarak bulunmuştur. Kontrol ve BPH tanısı almış grupları arasında FASN düzeyi açısından istatistiksel bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Ancak kanser grubunda FASN düzeyinin kontrol ve BPH tanısı almış gruplardan anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür (p0,05). Çalışmamızda FASN, GLP-1, serbest PSA (s-PSA), total PSA (t-PSA), serbest/total Psa (s/t-PSA), retikülosit dağılım genişliği (RDW-SD) ve laktat dehidrogenaz (LDH) parametrelerinin tanısal performans sonuçları incelendiğinde testlerin duyarlılığı sırasıyla; %43,3, %17,86, %100, %100, 86,67, %80,77, %76,6 olarak bulunurken, özgüllüğü; %98,2, %70,21, %51,72, %51,72, %62,07, %75,61, %70 olarak bulunmuştur. Sonuç: Sonuçlarımız FASN ve GLP-1 parametrelerinin PSA türevleriyle birlikte kullanıldığında prostat hastalığında tanısal doğruluğa katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Ayrıca, çalışmamız prostat kanserinde FASN, GLP-1 ve PSA ve türevlerinin birarada aralarındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışma olması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The main aim of this study was to investigate the difference between serum fatty acid synthetase (FASN) and glucagon-like peptide-1 (GLP-1) levels in patients diagnosed with prostate cancer and benign prostatic hyperplasia (BPH) and healthy controls. We also aimed to investigate the diagnostic significance of these two parameters in prostate diseases. Material and Method: A total of 60 male patients with lower urinary tract complaints and 28 healthy male subjects were included in our study. According to the biopsy results, patients were divided into two groups prostate cancer (n=30) and BPH (n=30). Samples were taken after at least 8 hours of fasting and FASN, GLP-1 levels were measured by ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) method. Results: FASN level was 6,71±0,81 ng/mL in the prostate cancer group, 3,84±0,21 ng/mL in the group diagnosed with BPH and 3,57±0,29 ng/mL in the control group. There was no statistical difference between the control and BPH groups in terms of FASN levels (p>0,05). However, FASN levels were significantly higher in the cancer group than in the control and BPH groups (p0,05). When the diagnostic performance results of FASN, GLP-1, free PSA (s-PSA), total PSA (t-PSA), free/total PSA (s/t-PSA), reticulocyte distribution width (RDW-SD), and lactate dehydrogenase (LDH) parameters were analyzed in our study, the sensitivity of the tests was found as 43, 3%, 17,86%, 100%, 100%, 100%, 86,67%, 80,77%, and 76,6%, respectively, while the specificity was found to be 98,2%, 70,21%, 51,72%, 51,72%, 62,07%, 75,61%, and 70%, respectively. Conclusion: Our results show that FASN and GLP-1 parameters may contribute to diagnostic accuracy in the prostate disease when used together with PSA and its derivatives. In addition, our study is important as it is the first study to examine the relationship between FASN, GLP-1, and PSA and its derivatives in prostate cancer.