Prostat adenokarsinomlarında CD105 ve CD31 ile mikrodamar yoğunluğunun araştırılması ve prognozla ilişkisi
Investigation of microvessel density with CD105 and CD31 in prostate adenocarcinomas, and their relationship with prognosis
  1. Tez No: 722650
  2. Yazar: EGEMEN AKINCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY KANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş: Prostat kanseri, tüm dünyada akciğer ve mideden sonra en sık görülen 3. malignitedir. Anjiyogenezis mevcut olan kapiller ağdan farklı olarak yeni kapiller damar oluşumudur. Tümör büyümesi ve yayılımının anjiyogeneze bağlı olduğunun pek çok kanıtı vardır. CD105(endoglin) aktif endotel hücreleri tarafından eksprese edilen transmembran glikoproteinidir. CD31 immunglobulin gen superailesinin bir üyesidir. CD31 hematopoetik ve immun hücrelerin yüzeyinde eksprese edilir. Prostat kanserinde prognostik faktörleri araştırmak, anjiogenez ile ilişkilerini belirlemek amacıyla bu çalışma planlandı. Materyal metod: Çalışmamızda 2006-2008 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniğine gelen, önceden radyoterapi veya hormonoterapi almamış, asiner adenokarsinom tanısı almış 100 radikal prostatektomi materyali retrospektif ve prospektif olarak değerlendirmeye alındı. Olgular klinik ve patolojik prognostik parametreler açısından değerlendirildi. Tümörlü dokudaki ve tümör çevresindeki CD105 ve CD31 immunohistokimyasal belirteçleri ile boyanan damar sayılarının birbirleri ile ve prognostik parametrelerle ilişkileri karşılaştırıldı. Bulgular: Tümör dokusunda CD105 ve CD31 ile boyanan damar sayısı, tümör dokusu çevresindeki CD105 ve CD31 boyanan damar sayısından fazlaydı. Tümör çevresindeki CD105 ile boyanan damar sayısı, tümör çevresindeki CD31 ile boyanan damar sayısından anlamlı derecede düşüktü. Tümör dokusundaki CD105 ile boyanan damar sayısı, preoperatif serum total PSA düzeyi, tümör hacmi, perinöral invazyon, lenf düğümü metastazı ve lokal invazyon ile ilişkili bulundu. Tümör dokusundaki CD31 ile boyanan damar sayısı patolojik evre, cerrahi sınırda tümör bulunması ve veziküloseminalis invazyonu ile ilişkili bulundu. Sonuç: Tümörlü dokularda anjiogenez normal dokulardan daha fazla bulunduç. Prostat kanserindeki anjiogenezle prognostik parametreler arasında ilişki görüldü. CD105 tümör anjiogenezisi için daha sensitif, CD31 ise daha spesifik bulundu. Prostat adenokarsinomunda hem CD105, hem de CD31 prognostik belirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Intoduction: Prostate cancer is the third most common malignancy after lung and stomach cancer. Angiogenesis describes the new capillary proliferation from the already exiting one. There are arguments which shows that the growth and spread of a tumor has to do with angiogenesis. CD105 is a transmembrane proteine which is expressed from activated endothelial cells. CD31 is a member of the immunglobuline gene superfamily and is expressed on the surface of immune and hemathopoethic cells. This study has been performed to research the prognostic factors in prostatic carcinoma and to investigate its relationship with angiogenesis. Material method: In this study we have workedretrospective and prospective on 100 radical prostatectomy specimens, which were diagnosed as asinar adenocarcinoma in the Pathology Clinic of Ankara Atatürk Research and Training Hospital. None of the cases have received any radiotherapy or hormonotherapy. Clinical and pathologic prognostic factors were assessed. We compared the relationship of the vessels in between, which were immunreactive for CD105 and CD31 in the tumor as well as around the tumor, and the relationship between the prognostic parameters. Findings: The number of the vessels, immunoreactive for CD105 and CD31 were in the tumor greater than around the tumor. Around the tumor, vessels that stained with CD105 were significantly less then the ones with CD31. The number of the vessels in the tumor, immunoreactive for CD105 were correlated with preoperative total PSA level, tumor volume, perineural invasion, lymph node metastase and local invasion. The number of CD31 positive vessels in the tumor were correlated with the grade of the tumor, positive surgical margins and seminal vesicle invasion. Results: Angiogenesis was in the tumor more frequent compared to normal tissue. We found a relationship between the angiogenesis in prostate cancer and its prognostic factors. CD105 was more sensitive for tumor angiogenesis and CD31 more spesific. CD105 and CD31 both can be used as prognostic markers in prostate adenocarcinoma.