Küreselleşme sürecinin Türkiye'nin güvenlik politikalarına ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki gelişmelere etkisi
The effect of the globalization process on Turkey's security policies and developments in the General Directorate of Police
  1. Tez No: 870099
  2. Yazar: AYKUT ADLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BANU DALAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ulusal güvenlik, bir devletin bütünlüğünü, bağımsızlığını ve iç düzenini koruma amacını taşır. Geleneksel anlamda, ulusal güvenlik askeri güç ile, sınırların korunması ve ulusal çıkarların savunulması olarak algılanmaktayken, dünya genelinde özellikle 2000'li yıllardan itibaren yaşanan küreselleşme nedeni ile bu algı değişmeye başlamıştır. Bunun bir nedeni suç çeşitliliğinin artması diğer nedeni ise teknolojik gelişmelerin suçu ulusal sınırların dışına taşıyabilme yeteneğidir. Diğer taraftan ülkelerin özel koşullarının değişmesi de ulusal güvenlik konusunun sınırlarını genişletmektedir. Türkiye açısından bakıldığında; 2012 ve 2016 yılında yaşanan“kalkışma”ve“darbe teşebbüsleri”nin ulusal güvenlik algısını değiştirdiği ve ulusal güvenliğin sağlanmasındaki en önemli kurumlardan olan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hukuksal ve yönetsel anlamda yeniden yapılandırılmasına neden olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, 2000 yılından günümüze kadar olan süreçte Emniyet Genel Müdürlüğü'nde yaşanan değişimler, hukuki, idari ve teknolojik yönden incelenmiş ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün işlevlerini zamanın şartlarına uygun hale getirecek şekilde yapılandırılmaya çalışıldığı ve bunda da kısmen başarılı olunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
National security serves to safeguard a state's sovereignty, autonomy, and internal stability. Conventional understanding has largely equated national security with military might, utilized for the protection of territorial boundaries and the preservation of national interests. Nonetheless, this perspective has been undergoing significant shifts, particularly since the onset of the 21st century, a trend attributable to globalization. The diversification of criminal activity and the capability of technological innovations to transcend national boundaries serve as key catalysts for this transformation. Furthermore, country-specific circumstances also contribute to the expansion of national security's scope. In the context of Turkey, notable incidents such as the uprisings and coup attempts in 2012 and 2016 respectively, have altered the national security perception, culminating in the legal and administrative reconfiguration of the General Directorate of Police - a pivotal institution in the assurance of national security. This study scrutinizes the legal, administrative, and technological modifications within the General Directorate of Police from 2000 to the present. The analysis concludes that the General Directorate of Police has achieved partial success in its restructuring efforts, adapting its functions to align with contemporary conditions.