Eğitimde yapay zeka kullanımına yönelik öğretmenlerin görüşleri
Teachers' perspectives on the use of artificial intelligence in education
- Tez No: 870100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması, eğitimde yapay zeka kullanımına yönelik öğretmenlerin bakış açısını incelemektedir. Araştırmanın amacı, öğretmenlerin eğitimde yapay zeka kullanımına ilişkin görüşlerini detaylı olarak analiz etmektir. Çalışmada, nicel araştırma yöntemi ve betimsel araştırma deseni benimsenmiştir. Katılımcılardan kişisel bilgi formu ve ölçek ile toplanan veriler, istatistik testleri ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, öğretmenlerin eğitimde yapay zeka kullanımına olumlu baktıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, yapay zeka kullanımını öğrenmek için yapılan araştırma sıklığının da eğitimde yapay zeka kullanımını üzerine anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Diğer değişkenlerde ise eğitimde yapay zeka kullanımına yönelik görüşler açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir .Sonuç olarak, yapay zekaya yönelik görüşlerde büyük farklılıklar olmaması, eğitim sektöründe bu teknolojinin kapsamlı bir şekilde benimsendiğini ve entegre edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to conduct an empirical investigation into the viewpoints of educators about the use of artificial intelligence in educational settings. The purpose is to conduct an in-depth analysis of the perspectives held by educators about the use of artificial intelligence in the classroom. A descriptive design and a quantitative research approach were used for the study, and statistical tests were used to analyze the data that was gathered via the use of a scale and a personal information form combined. The findings indicate that educators have a largely good image of artificial intelligence in the classroom. In education, opinions about the employment of artificial intelligence are substantially influenced by the frequency of study undertaken to learn about its use. It was discovered that there were no significant disparities in viewpoints depending on other characteristics, which indicates that artificial intelligence is widely accepted and may be integrated into the education sector.