Ortaokul müzik dersinin uygulanmasında karşılaşılan sorunların tespiti ve değerlendirilmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Detection and evaluation of problems encountered in the implementation of secondary school music course (Kahramanmaraş province example)
  1. Tez No: 870130
  2. Yazar: SEZER KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, ortaokul müzik öğretmenlerinin dersin uygulanmasında karşılaştığı sorunları tespit etmek ve müzik eğitim kalitesini artırmaya yönelik öneriler vermek amacıyla oluşturulmuştur. Tüm sanat dalları içinde, insan ruhu üzerinde en derin etkiyi bırakanın müzik olduğu genellikle kabul edilir. Müzik, toplumla etkileşen ve bütünleşen sanatların başında gelmektedir. Bir milletin gelişmişlik düzeyini belirlemede müzik, önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkar. Müziğin geldiği nokta, toplumun geldiği noktayla paralellik gösterir. Bir toplum, ekonomi ve kültür alanlarında yarattığı, kendi yaşam biçimine ve insanlığın yaşam biçimine kattığı çağdaş değerlerle varlığını sürdürebilir. Kültürün bir dalı olan müzik, insandan insana uzanan evrensel bir dildir. Evrensel bir dil olan müzik dersinin uygulanmasında mekansal yetersizlikler, bireysel imkanlar, çevresel faktörler ve aile sosyal ekonomik durumlar gibi olumsuzluklar eğitim ve öğretiminin gerektiği gibi uygulanamamasına neden olmaktadır. Bu durum müzik eğitim kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bunun için Kahramanmaraş ilinde bulunan 120 ortaokul müzik dersi öğretmenleriyle, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında çalışmada verilerin toplanması amacıyla görüşülüp onlara anket uygulanmıştır. Toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılıp, IBM SPSS 22.0 programı vasıtasıyla frekans tabloları ve yüzde dağılımları betimsel açıdan incelenmiştir. Araştırmada veri toplama kaynağı olarak Yazıcı tarafından oluşturulan“Müzik Öğretmeni Anketi”kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Kahramanmaraş ilinde ortaokul müzik dersinin uygulanmasında karşılaşılan sorunlar müzik derslerinin verimli olması için özel donanımlı odaların olmaması, ders saatinin yetersiz olması, müzik ders programına tam olarak uyulmaması, kendilerini her alanda yetersiz bulmaları, aldıkları meslek eğitiminin meslek yaşantılarıyla örtüşmediği ve materyallerin yetersiz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was created in order to identify the problems faced by secondary school music teachers in the implementation of the lesson and to give suggestions to improve the quality of music education. It is generally accepted that of all the arts, music has the deepest impact on the human psyche. Music is one of the arts that interacts and integrates with society. Music appears as an important indicator in determining the level of development of a nation. The point music has reached is parallel to the point society has reached. A society can survive with the contemporary values it creates in the fields of economy and culture and adds to its own lifestyle and the lifestyle of humanity. Music, a branch of culture, is a universal language that extends from person to person. Negativenesses such as spatial inadequacies, individual opportunities, environmental factors and family social and economic conditions in the application of music lessons cause the education and training not to be applied as it should. This situation directly affects the quality of music education. For this, 120 secondary school music teachers in Kahramanmaraş will be interviewed and a questionnaire will be applied to them in order to collect data in the study in the 2022-2023 academic year. The collected data were transferred to the computer environment and frequency tables and percentage distributions were examined descriptively using the IBM SPSS 22.0 program.“Music Teacher Survey”created by Yazıcı was used as the data collection source in the research. According to the results obtained, the problems encountered in the implementation of secondary school music lessons in Kahramanmaraş province are the lack of specially equipped rooms for the efficiency of music lessons, insufficient lesson hours, not fully complying with the music lesson program, finding themselves inadequate in every field, the vocational education they receive does not match their professional life and the materials are inadequate. It was found that.