Fitness katılımcılarında ortoreksiya nervosa ve egzersiz bağımlılığının incelenmesi
Investigation of orthorexia nervosa and exercise addiction according to different exercise types
- Tez No: 870131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırmanın öncelikli amacı fitness merkezlerinde egzersiz yapan bireylerin ortoreksiya nervoza düzeyleri ve egzersiz bağımlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmanın bir diğer amacı ise fitness katılımcılarında ortoreksiya nervoza düzeyleri ve egzersiz bağımlılıkları ile yaş ve BKI arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bu kavramların cinsiyete, medeni duruma ve gelir düzeyine göre farklılığını incelemektir. Araştırmaya Mersin ilinde fitness merkezlerine giden ve kolayda ulaşılabilir örneklem metodu ile seçilen 436 birey katılmıştır. Veri toplama aracı olarak,“Demografik Bilgi Formu”,“ORTO-11 Ölçeği”ve“Egzersiz Bağımlılığı-21 Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler ile birlikte normallik testleri sonucuna göre ikili karşılaştırmalar için bağımsız gruplar için t-testi, çoklu karşılaştırmalar için One Way Anova testlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca bağımlı değişkenler arasındaki olası ilişkiyi açığa çıkarmak için de Pearson Korelasyon Analizi Analizlerini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of the research is to examine the relationship between the levels of orthorexia nervosa and exercise addiction among individuals who exercise in fitness centers. Another goal of this study is to reveal the relationship between the levels of orthorexia nervosa and exercise addiction with age and BMI among fitness participants and to examine the differences in these concepts according to gender, marital status, and income level. A total of 436 individuals, who were selected using a convenience sampling method from fitness centers in Mersin, participated in the research. The“Demographic Information Form,”“ORTO-11 Scale,”and“Exercise Addiction-21 Scale”were used as data collection tools. Descriptive statistics, independent t-tests for binary comparisons, and One Way Anova tests for multiple comparisons were utilized in the analysis of the data, based on the results of normality tests. Additionally, Pearson Correlation Analysis was conducted to reveal the possible relationship between the dependent variables.