Hicrî ilk üç asırda Mekke'de hadis rivayeti
Hadith in Mecca in the first three centuries of hijri
- Tez No: 870139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KIZIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Tez, ilk olarak risaletten itibaren İslam medeniyeti için büyük önem taşıyan Mekke şehrinin sosyal, siyasî, ilmî ve kültürel yapısını incelemiştir. İkinci ve üçüncü bölümü ise ana konuyu yani Mekke'de hadis ilminin nasıl teşekkül ettiği, hangi sahâbî ve tâbiîlerin burada yaşadığı ve bu ilim hayatına katkı sunduğu, bu isimlerin talebeleri, rivayetleri, tespit edilen rivayet lafızlarının hadis tarihi hakkıdaki bilgilerle uyumu gibi konular oluşturmaktadır. Tezde ilk üç asırda hadis ilmine katkı sunan muhaddis, hâfız ya da râvilerin katkılarının boyutları belirlenmeye çalışılmıştır. Netice olarak hadis tarihi ile ilgili yerleşik bilgilere mutabık biçimde tâbiûn ve etbâ döneminin zirve devir olduğu görülmüştür. Etbâu'l-etbâ tabakası olarak zikredilebilecek hicrî 210'dan itibaren ise eser sahibi râviler ve rivayet yekûnu artmış olmakla birlikte hicrî üçüncü asrın sonlarına doğru Mekke'de hadis ilmine emek verenlerin sayısında azalma olduğu tespit edilmiştir. Nitekim Zehebî buna uygun olarak ilmin hicrî üçüncü asırdan sonra Mekke ve Medine'den ekseriyetle diğer emsâra kaydığını zikretmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis commences by exploring the multifaceted aspects -social, political, scientific, and cultural- of Mecca, highlighting its seminal role in the foundation and development of Islamic civilization from the inception of the Prophethood. The subsequent chapters, specifically the second and third, delve into the genesis and evolution of the hadīth science within Mecca. This includes an examination of the significant figures -companions and tābiʿūn- who resided in Mecca, contributing to its scholarly environment, their disciples, the narrations they propagated, and the consistency of these modes of transmissions with established knowledge of history of hadith. The study endeavors to assess the magnitude of contributions made by muhaddithūn, qārīs, and narrators to the hadīth science throughout the first three centuries of Islamic history. It identifies the era of the tābiʿūn and the subsequent 'atbāʾ al-tābiʿīn as a zenith in the history of hadith scholarship, marked by a significant proliferation of narrators and narrations. However, post-210 A.H. despite an increase in the quantity of narrators and narrations, there was a notable decline in contributions to the hadth science within Mecca by the end of the third Islamic century. In line with these observations, Al-Dhahabī has noted that subsequent to the third century, the focal point of hadith scholarship transitioned from Mecca and Medina to other prominent Islamic centers.