İdari personellerin fiziksel aktivite düzeylerinin bazı değişkenler acısından incelenmesi
Examination of administrative staff's physical activity levels in terms of some variables
  1. Tez No: 870140
  2. Yazar: METE AKDERE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yaptığımız çalışma üniversitelerde bulunan idari personellerin Bilişsel davranışçı fiziksel aktivite ölçeği ile fiziksel aktivite düzeylerine belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapmış olduğumuz çalışmaya üniversitelerde bulunan idari personellerden 163 erkek 50 kadın olmak üzere toplamda 213 idari personel gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Çalışmamızdaki katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için demografik bilgiler ve bilişsel davranışçı fiziksel aktivite ölçeği kullanılmıştır. Hazırlanan anketler yüz yüze yapılan görüşmeler ve elektronik ortamda hazırlanan anketler ile katılımcılara ulaştırılmış ve katılımcıların cevaplamaları sağlanmıştır. Katılımcıların vermiş olduğu yanıtların istatistik işlemlerini gerçekleştirmek için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The conducted study aimed to determine the physical activity levels of administrative personnel working in universities and to understand the factors influencing these levels. A total of 213 administrative personnel voluntarily participated in the study, including 163 males and 50 females. To assess physical activity levels, demographic information and the cognitive-behavioral physical activity scale were utilized. The data collection process involved face-to-face interviews and electronically distributed surveys.