Türk hukukunda suça sürüklenen çocukların muhakemesi
The trial of juveniles led to crime in Turkish law
- Tez No: 870138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türk Ceza Hukuku'nda suça sürüklenmiş çocukları yargılama aşamalarının yıpratıcı ve olumsuz etkilerinden korumak için yetişkinlerden farklı düzenlemeler getirilmiştir. Bu özellikli yargılama usullerinin temeli olan çocuğun üstün yararının gözetilmesi ilkesinin temel amacı çocuğu yargılama sonuna kadar koruyarak koruyucu destekleyici tedbirlerle topluma kazandırmaktır. Çalışmamızın birinci bölümünde, ceza hukukundaki çocuk kavramları ve çocuk suçluluğu üzerinde durulmuştur. Suça sürüklenmiş olarak kabul edilen çocuğun kusur yeteneğinin ve kusurlu halinin başladığı yaş kabul edilen 12 yaş öncesi ve sonrası dönemlere ilişkin değerlendirmeler yapılmış ve dönemler incelenmiştir. İkinci bölümüzde, şüpheli konumunda olan çocuğunsoruşturma aşamalarındaki özel ifade ve sorgu usulleriyle birlikte gerçekleştirilen koruma tedbirlerinden bahsedilmektedir.Soruşturma aşamasının sonlanması sonrası kamu davasının açılması veya açılmasını erteleyen durumlardan bahsedilmiştir. Son bölümümüz kovuşturma evresinin temeli çocuk mahkemelerinde yapılan duruşmaya dair özellikli haller değerlendirilmiştir. Kovuşturma evresinin sonlanması olan, beraat ya da mahkûmiyet hali değerlendirilmiştir. Suçlu olan ve cezaya mahkûm edilen bu çocuklar hakkında verilen kararlarda hapis cezası ve adli para cezasının tercih nedenleri ile ağırlıklı verilen cezaların istatistikleri incelenerek çocukların topluma kazandırılması için veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkish Criminal Law, different regulations have been introduced to protect children who have been involved in crimes from the damaging and negative effects of the trial stages compared to adults. The fundamental aim of the principle of the best interests of the child, which forms the basis of these special trial procedures, is to protect the child throughout the trial and to reintegrate them into society with protective and supportive measures until the end of the trial. Evaluations have been made regarding the periods before and after the age of 12, which is considered as the starting point of the child's culpability and blameworthy state. In the second part of our study, along with protective measures, special interrogation and questioning procedures during the investigation stages for children in the position of suspects, are discussed. Situations where the public prosecution is initiated or deferred after the conclusion of the investigation stage are also addressed. In the final section, special circumstances regarding the trial conducted in juvenile courts have been evaluated, focusing on the foundation of the prosecution phase. The outcomes of the prosecution phase, namely acquittal or conviction, have been assessed. Data on the reasons for choosing imprisonment or fines in the decisions concerning children found guilty and sentenced, as well as statistics on predominantly imposed penalties, have been examined to obtain information for the reintegration of children into society.