Üniversite akademik ve idari personellerinin pedometre bazlı fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Examination of pedometer based physical activity levels of university academic and administrative staff
- Tez No: 777217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite akademik ve idari personellerinin pedometre bazlı fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışmaya 29 akademik 31 idari personel olmak üzere toplamda 60 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite seviyelerini ölçmek için objektif yöntem olan pedometre ile birlikte anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel işlemleri için SPSS 22.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) programı kullanılmıştır. Değerler minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, standart hata şeklinde sunuldu. Anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç olarak akademik ve idari personellerin fiziksel aktivite düzeylerine bakıldığında idari personel grubunun fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the pedometer-based physical activity levels of university academic and administrative staff. For this purpose, a total of 60 people, 29 academic and 31 administrative staff, participated in the study voluntarily. The survey method was used together with the pedometer, which is the objective method to measure the physical activity levels of the participants. SPSS 22.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA) program was used for statistical processing of the data. Values were presented as minimum, maximum, mean, standard deviation, and standard error. Significance level was accepted as p0.05). As a result, when the physical activity levels of the academic and administrative staff are examined, it can be said that the physical activity levels of the administrative staff group are low.