Sistemik sklerozlu hastalarda londrina günlük yaşam aktiviteleri protokolü ile fonksiyonel kapasite, üst ekstremite kas kuvveti ve fonksiyonelliği ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between londrina activities of daily living protocol and functional capacity, upper extremity muscle strength and functionality and quality of life in patients with systemic sclerosis
- Tez No: 870176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUSE ÖZCAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Londrina GYA performansının test-tekrar test güvenilirliği ve Londrina GYA performansı ile fonksiyonel kapasite, üst ekstremite kas kuvveti ve fonksiyonelliği ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve SSc'li bireylerdeki GYA'yı etkileyebilecek faktörlerin sağlıklı katılımcılarla karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 18-70 yaş aralığında 39 sistemik sklerozlu, 30 sağlıklı katılımcı dahil edildi. Bireylerin demografik bilgileri kaydedildi. Performansa bağlı GYA değerlendirmesi Londrina GYA protokolü ile yapıldı. Testi çalışma grubu 1 saat arayla 2 kez tekrarlarken, sağlıklı kontrol grubu için tek tekrar yapıldı. Test süresince harcanan enerji Dynaport Move Monitor cihazı ile ölçüldü. Katılımcıların fonksiyonel kapasiteleri (6 Dakika Yürüme Testi-6DYT), üst ekstremite kas kuvveti (hand-held dinanometre), el ve parmak kavrama kuvveti (el dinanometresi ve pinchmetre), üst ekstremite fonksiyonelliği (Q-Dash Anketi ve 9 Delikli Peg Testi), Hasta bildirimine bağlı GYA (Milliken GYA Ölçeği) ve yaşam kaliteleri (SF-36 anketi) değerlendirildi. Londrina GYA Testi'nin güvenirliğinin belirlenmesinde test-tekrar test yöntemi kullanıldı. Testin güvenilirliği sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the test-retest reliability of Londrina ADL performance and the relationship between Londrina ADL performance and functional capacity, upper extremity muscle strength and functionality, and quality of life and to compare the factors that may affect ADL in individuals with SSc with healthy participants. The study included 39 individuals with systemic sclerosis and 30 healthy participants aged 18-70 years. Demographic information was recorded. Performance-related ADL assessment was performed with the Londrina ADL protocol. The study group repeated the test 2 times with 1-hour intervals, while the healthy control group repeated the test only once. Energy expended during the test was measured with the Dynaport Move Monitor device. Functional capacity (6 Minute Walk Test-6MWT), upper extremity muscle strength (hand-held dynamometer), hand and finger grip strength (hand dynamometer and pinch meter), upper extremity functionality (Q-Dash Questionnaire and 9 Hole Peg Test), self-reported ADL (Milliken ADL Scale) and quality of life (SF-36 questionnaire) were evaluated. The test-retest method was used to determine the reliability of the Londrina ADL Test. The reliability of the test was evaluated with the intraclass correlation coefficient (ICC).