Genç yaş hastalarda (18-55 yaş arası) akut serebrovasküler inmelerin klinik ve radyolojik özellikleri, erken ve geç dönem klinik iyileşme skorlarındaki değişimler, inme esnasında deliryum, inme sonrası depresyon ve anksiyete bozuklukları gelişimi ile inme esnası serum Nötrofil/Lenfosit oranı, C-Reaktif protein, ferritin vekortizol düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Clinical and radiological characteristics of acute cerebrovascular stroke in young patients (between 18-55 years), changes in early and late clinical healing scores, investigation of the relationship between the development of delirium during a stroke, depression and anxiety disorders poststroke and the serum Neutrophyl/Lymphocites ratio, C-Reactive protein, ferritine and cortisol levels during a stroke
  1. Tez No: 870175
  2. Yazar: FATİH TOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN KOZAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Genç erişkin inme hastalarında, inme sonrası gelişen psikiyatrik durumlar oldukça yaygındır. Çalışmamızda genç inme hastalarında, inme sonrası akut dönemde ve sonraki takip sürecinde gelişebilecek deliryum, depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi psikiyatrik durumların yaygınlığını ve bu durumları öngördürebilecek klinik, etyolojik, radyolojik ve biyokimyasal parametreleri belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Akut inme tanısı alan 43 hastanın klinik, etyolojik, biyokimyasal verileri kaydedildi. Hastalar, inme sonrası akut dönemde deliryum, 1. ve 6. ay takiplerinde anksiyete ve depreyon açısından değerlendirildi. İnme sonrası deliryum, depresyon ve anksiyete psikiyatrist tarafından hasta ile görüşülerek Structured Clinical Interview for DSM-I (SCID-I) çerçevesinde değerlendirilmiş olup anksiyete ve depresyonun değerlendirilmesi için Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) kullanıldı. Hastaların Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLO), C-Reaktif Protein (CRP), ferritin ve kortizol değerleri çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 39'unun yaş ortalaması 45,36'dır. Hastaların 14'ünde (%37,8) depresyon, 10'unda (%27) anskiyete, 6'sında (%16,2) hem anksiyete hem depresyon, 18'inde (%48,6) ise anksiyete veya depresyon tanılarından biri olduğu tespit edildi. Anksiyete ve/veya depresyon tanısı alan ve almayan inme hastalarının demografik ve klinik özellikleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Gruplar arasında NLO, CRP, ferritin ve kortizol düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Hastaların sadece birinde akut dönemde deliryum tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda, genç erişkin akut inme hastalarında inme sonrası akut dönemde bir hastada deliryum saptanmış olup, takiplerde depresyon ve anksiyete gelişiminin literatürdekilerle benzer oranlarda olduğu; hastaların inme sırasında klinik, radyolojik özellikleri ve inme sonrası klinik iyileşme skorları ile inme sonrası deliryum, depresyon ve anksiyete arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Bahsedilen psikiyatrik durumlarla NLO, CRP, ferritin ve kortizol gibi inflamasyonla ilişkili parametreler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Post-stroke psychiatric conditions are quite common in young adult stroke patients. In our study, we aimed to determine the prevalence of psychiatric conditions such as delirium, depression and anxiety disorder that may develop in the acute post- stroke period and subsequent follow-up period in young stroke patients, and to determine the clinical, etiological, radiological and biochemical parameters that can predict these conditions. Method: Clinical, etiological and biochemical data of 43 patients diagnosed with acute stroke were recorded. Patients were evaluated for delirium in the acute period after stroke, and for anxiety and depression at the 1st and 6th month follow-up. Post-stroke delirium, depression and anxiety were evaluated by the psychiatrist in the framework of the Structured Clinical Interview (SCID-I) by interviewing the patient, and the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) was used to evaluate anxiety and depression. Neutrophil/Lymphocyte Ratio (NLR), C-Reactive Protein (CRP), ferritin and cortisol values of the patients were studied. Results: The average age of 39 of the patients included in the study is 45,36. It was found to be 14 (37.8%) had depression, 10 (27%) had anxiety, 6 (16.2%) had both anxiety and depression, and 18 (48.6%) had one of the diagnoses of anxiety or depression of the patients. When the demographic and clinical characteristics of stroke patients with and without a diagnosis of anxiety and/or depression were compared, no statistically significant difference was detected. No statistically significant difference was detected between the groups in terms of Neutrophil/Lymphocyte Ratio (NLR), C-Reactive Protein (CRP), ferritin and cortisol levels. Delirium was detected in only one of the patients in the acute phase. Conclusion: In our study, delirium was detected in one patient in the acute post-stroke period among young adult acute stroke patients, and the development of depression and anxiety during follow-up was at rates similar to those in the literature; It was found that there was no significant relationship between the clinical and radiological characteristics of the patients during the stroke and the clinical recovery scores after the stroke and post- stroke delirium, depression and anxiety. No significant relationship was found between the mentioned psychiatric conditions and parameters related to inflammation such as NLR, CRP, ferritin and cortisol.