Kronik böbrek hastalığı olan çocuklarda kemik mineral parametrelerinin demir eksikliği anemisi ile ilişkisi
The relationship between bone mineral parameters and iron deficiency anemia in children with chronic kidney disease
  1. Tez No: 870197
  2. Yazar: MEHMET MUHSİN KEFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ CANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Anemi, kronik böbrek hastalığı (KBH) ile ilişkili önemli bir komplikasyon olup morbidite ve mortalite oranlarını artırır. Bu durumun başlıca nedenleri eritropoetin eksikliğinin yanı sıra demir eksikliğidir. Son dönemlerde, yüksek parathormon (PTH) ve fosfor seviyeleri ile vitamin D eksikliğinin de anemiye yol açtığı düşünülmektedir. Çalışmamız, pediatrik KBH hastalarında anemi ile vitamin D ve kemik mineral metabolizması parametreleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Temmuz 2022- Ocak 2024 tarihlerinde 1-18 yaş arasındaki KBH tanısı ile izlenen hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, KBH etiyolojileri dahil olmak üzere demografik verileri kaydedildi. Hastalar evrelerine göre erken evre (evre I, II, IIIA) ve ileri evre (evre IIIB, IV, V) olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Demir, doğal ve aktif D vitamini takviyeleri, fosfat bağlayıcılar ve eritropoetin (EPO) tedavisi dahil olmak üzere hastaların aldığı ilaçlar not edildi. Hastaların takiplerinde bakılmış olan serum düzeltilmiş kalsiyum (Ca), iyonize Ca, fosfor (P), magnezyum (Mg), CaxP, 25-hidroksivitamin D (25(OH)D), PTH, alkalen fosfataz (ALP) dahil olmak üzere kemik mineral parametreleri not edildi. Bakılan tam kan sayımı ve demir indeks değerleri not edidi, transferrin saturasyon (TSAT) değeri hesaplandı. Hastalar TSAT normal (>%20) ve düşük (
Özet (Çeviri)
Anemia is an important complication of advanced chronic kidney disease (CKD) and increases morbidity and mortality rates. One of the causes of this condition, besides erythropoietin deficiency, is iron deficiency. Recently, high parathormone (PTH) and phosphorus levels and vitamin D deficiency have led to anemia. Our study investigates the variability between anemia and vitamin D and bone mineral metabolism alteration in pediatric CKD patients. The data of patients diagnosed with CKD aged 1-18 years between July 2022 and January 2024 were examined retrospectively. Demographic data, including patients' age, gender, and CKD etiologies, were recorded. Patients were divided into two groups according to their stages: early stage (stage I, II, IIIA) and advanced stage (stage IIIB, IV, V). Iron utilized documentation that patients received, including natural and active vitamin D supplements, phosphate preservatives, and erythropoietin (EPO) therapy. Serum improved calcium (Ca), ionized Ca, phosphorus (P), manganese (Mg), CaxP, 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D), PTH, bone mineral including alkaline phosphatase (ALP), which were examined during the follow-up of the patients. not copied. Complete blood count and iron index values were not adjusted, transferrin saturation (TSAT) value was calculated. Patients were classified as TSAT normal (>20%) and low (