Dilate kardiyomiyopatilerde miyokardiyal performans indeksinin prognoz üzerine etkisi
The effect of myocardial performance index on prognosis in dilate cardiomyopathies
  1. Tez No: 491658
  2. Yazar: MUSTAFA ZUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kalp hastaları ve hastalıklarının takip ve tedavileri hem mali kaynaklar, hem de iş ve zaman kaynakları açısından toplumların sorunu olmaya devam etmektedir. Dilate kardiyomiyopati (DKMP) sistolik fonksiyonların bozulması, sol veya her iki ventrikülün genişlemesi ile karakterize bir miyokard hastalığıdır. Son yıllardaki medikal ve cerrahi tekniklerdeki ilerlemelere rağmen mortalite ve morbiditede bir değişme olmamıştır.Kalp hastaları için doğru, hızlı ve ekonomik tanı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi amaç olmuştur. Son yıllarda bu alandaki çalışmalardan birisi de Tei yöntemidir. Kısaca kalbin izovolemik zamanların toplamının, ejeksiyon zamanına bölünmesi ile elde edilen bu yöntem, pratik, tekrarı kolay olan, girişimsel olmayan, ek maliyet getirmeyen bir yöntemdir. Şimdiye kadar kardiyak amiloidoz, dilate KMP , primer pulmoner hipertansiyon, konjenital kardiyak hastalıklar gibi pek çok klinik durumda çalışılarak sonuçları yayınlanmıştır. Biz de kalp yetmezliğin en önemli sebebi olan dilate kardiyomiyopatilerde miyokard performans indeksinin prognoz ile olan ilişkisine baktık. Bizim çalışmamızdaki dilate kardiyomiyopatili 167 olgunun ortalama MPİ değerleri 0.80±0,15, E dalgası deselerasyon (DZ) değerleri de 140,35±72 msn olarak bulunmuş ve bu MPİ değerleri literatürlerde açıklanan normal bireylerin ortalama MPİ değerlerinin üzerindedir. 66 idiyopatik 101 iskemik dilate kardiyomiyopati hastanın ortalama 27,23±3,38 aylık takibi sonunda; idiyopatik grupta 14 (%21,2) hastanın ex, iskemik grupta 31 (%30,7) hastanın ex olduğu toplamda ise 45 (%26,9) hastanın ex ve 122 (%73,1) hastanın sağ olduğu gözlenmiştir.Sağ olanlarda M mode ile hesaplanan ortalama EF %26± 7,12 ex olan grupta %22,04±4,95 . E dalgası deselerasyon zamanı (DZ) sağ grupta ortalama 144,39±29,79, ex grubunda 130,27±47,16. MPİ ise sağ grupta grubunda 0,77±0,16,ex grubunda 0,87±0,07 bulunmuş olup MPİ değerinin ve restriktif sınırlarda bulunan DZ'nın prognoz değerlendirilmesindeki önemini göstermiştir. İlk kez dilate kardiyomiyopati tanısı konarak tedavinin MPİ indeksi üzerindeki etkisini;ilk kez tanısı konan ve daha önce hiçbir tedavi almamış 51 hastayı 6.ay kontrol ekolarını yaparak inceledik. Tedaviye başlamadan önce 0,71±0,15 olan ortalama MPİ değerinin tedavi sonrası 6.ay kontrolde 0,68±0,18 olduğunu gördük.Diğer parametrelerde de anlamlı iyileşmeler gözlediğimiz bu takip çalışmasında MPİ'de gözlenen farklılık önemli olarak yorumlanırken, dilate kardiyomiyopati hastalarında tedavinin önemi de göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
The follow-up and treatment of heart diseases and diseases continue to be a problem for societies in terms of both financial resources and business and time resources. Dilated cardiomyopathy (DCM) is a myocardial disease characterized by impaired systolic function, left or both ventricular dilatation. Despite the advances in medical and surgical techniques in recent years, there has been no change in mortality and morbidity. The aim was to develop accurate, rapid and economical diagnostic and therapeutic methods for heart disease. One of the studies in this area in recent years is Tei method. In short, this method, which is obtained by dividing the sum of the isovolumic time of the heart cycle and the time of the ejection , is a practical, non-invasive method. So far, results have been published in many clinical situations such as cardiac amyloidosis, dilated CMP, primary pulmonary hypertension, congenital cardiac diseases. We also looked at the relationship between myocardial performance index and prognosis in dilated cardiomyopathy, the most important cause of heart failure. In our study, mean MPI values of 167 patients with cardiomyopathy were 0.80 ± 0.15 and E wave deceleration time (DT) were 140.25 ± 72 ms and these MPI values were above the mean MPI values of normal individuals described in the literature. 66 patients with idiopathic ischemic dilate cardiomyopathy were followed by an average follow-up of 27,23 ± 3,38 months; In the idiopathic group 14 (21.2%) patients had died and 31 (30.7 %) patients had died in ischemic group and 122 (73.1%) patients were alive. The mean EF calculated with M mode was 22.04 ± 4.95 in the ex group and 26 ± 7.12 non-ex group. E wave deceleration time (DT) was 144,39 ± 29,79 in the non-ex group, 130,27 ± 47,16 in the ex group. In the non-ex group MPI was 0.77 ± 0.16 in the non-ex group and 0.87 ± 0.07 in the ex group, indicating the importance of MPI and DZ in the restrictive border in the prognosis assessment. We examined the effect of treatment on MPI index by first diagnosing dilate cardiomyopathy by examining 51 patients who were diagnosed for the first time and who had never received any treatment before. We found that the mean MPI value of 0.71 ± 0.15 before treatment was 0.68 ± 0.18 at 6 months post-treatment. In this follow-up study in which we observed significant improvements in the other parameters, dilated cardiomyopathy The prominence of treatment in patients is also striking