Sezaryen olan gebelerde perioperatif anksiyete ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of perioperative anxiety and patient satisfaction in pregnant people who have been subject to c-esarea
- Tez No: 870202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEF BOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Gebelik birçok organ sistemini etkiler. Bu fizyolojik değişimlerin çoğu adaptif ve annenin gebelik, doğum süreci ve doğum stresini tolere etmesi için faydalıdır. Günümüzde sezaryen operasyonunun daha güvenli hale gelmesiyle, sezaryen hızında çok belirgin bir artış olmuştur. Sezaryen anestezisinde, genel ve rejyonel anestezi teknikleri kullanılmaktadır. Preoperatif anksiyete birçok yan etki ile ilişkili olduğu öne sürülmüştür: artmış postoperatif ağrı ve postoperatif analjezik gereksinimler; artmış kalp atış hızı, kan basıncı ve epinefrin seviyeleri; postoperatif bulantı-kusma, iyileşme sürelerinin ve hastanede kalış sürelerinin artmasıdır. Çalışmamızda; sezaryen olan gebelerde Perioperatif Anksiyete Skalası-7 (PAS-7) ile perioperatif anksiyete ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi amaçlandı. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Eylül 2022 - Eylül 2023 tarihleri arasında sezaryen operasyonu için başvuran 400 gebede perioperatif anksiyete ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan 7 sorudan oluşan PAS-7 anketi uygulandı. Uygulamayı kabul edip çalışmaya dahil edilen gebeler anket hakkında bilgilendirilip sözlü ve yazılı onayları alındı. Ankete 20 ile 40. gebelik haftası arasında olan gebeler dahil edildi. ASA sınıflaması IV-V olan gebeler, mental açıdan sorulara cevap veremeyecek durumda olan gebeler ve anketi cevaplamak istemeyen gebeler çalışma dışı bırakıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF PERIOPERATIVE ANXIETY AND PATIENT SATISFACTION IN PREGNANT PEOPLE WHO HAVE BEEN SUBJECT TO C-ESAREA Pregnancy affects many organ systems. Many of these physiological changes are adaptive and beneficial for the mother to tolerate the stress of pregnancy, labor, and birth. Nowadays, as the caesarean section operation has become safer, there has been a significant increase in the caesarean section rate. In cesarean anesthesia, general and regional anesthesia techniques are used. Preoperative anxiety has been suggested to be associated with many side effects: increased postoperative pain and postoperative analgesic requirements; increased heart rate, blood pressure, and epinephrine levels; postoperative nausea and vomiting, increased recovery times and hospital stays. In our study; It was aimed to evaluate perioperative anxiety and patient satisfaction with the Perioperative Anxiety Scale-7 (PAS-7) in pregnant women who underwent cesarean section. The PAS-7 survey, consisting of 7 questions, was applied to 400 pregnant women who applied for cesarean section at Fırat University Faculty of Medicine, Gynecology and Obstetrics Clinic between September 2022 and September 2023, to evaluate perioperative anxiety and patient satisfaction. Pregnant women who accepted the application and were included in the study were informed about the survey and their verbal and written consent was obtained. Pregnant women between the 20th and 40th weeks of pregnancy were included in the survey. Pregnant women with ASA classification IV-V, pregnant women who were mentally unable to answer the questions, and pregnant women who did not want to answer the survey were excluded from the study.